514 tablic informuje o poziomie smogu

Tablica na przystanku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

200 monitorów w tramwajach i autobusach oraz 314 elektronicznych tablic od poniedziałku, tj. 6 lipca, wyświetla komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie. Informacje są aktualizowane trzy razy dziennie w godzinach 6, 12 i 18. Planowane jest również pokazywanie komunikatów w języku angielskim.

System jest jednym z elementów Uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2014 roku w sprawie kierunków działań krótkoterminowych wobec przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza w mieście. Informacje o stanie powietrza będą przekazywane do dyspozytora Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego elektronicznie przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska.

Jak sprawdzana jest jakość?

System ma pomóc w informowaniu mieszkańców Krakowa o jakości powietrza. W przypadku złego stanu przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Środowiska obiecują, że będą ogłaszać stan alarmowy na setkach informatorów, a także radzić, ile czasu można przebywać na powietrzu.

–  Jego stan jest stwierdzany na podstawie indeksu jakości powietrza. Przeliczamy go według wielu parametrów i dość skomplikowanego wzoru matematycznego. Indeks składa się z sześciu krótkich informacji: od bardzo złej przez umiarkowaną po bardzo dobrą jakość powietrza. Chcemy dodać w najbliższym czasie informacje w języku angielskim również dla turystów odwiedzających Kraków i pokazywać nie tylko zanieczyszczenia samym pyłem PM10, ale również tym, co zaczyna nam doskwierać w te upalne dni, czyli zanieczyszczenie wtórne w postaci ozonu – wyjaśnia Paweł Ciećko z Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Liczbę znaków ogranicza system

Być może już w poniedziałek uda się wprowadzić informację dotyczącą poziomu ozonu. W przypadku komunikatów w języku angielskim informacja może pojawić się jeszcze w tym tygodniu. W przeszłości Wojewódzki Inspektorat Środowiska chciał już wprowadzić informacje o stanie powietrza, jednak ze względu na brak środków zaniechał swojego pomysłu. Tym razem wprowadzenie informatorów było możliwe dzięki współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

–  Ograniczenia są takie, ponieważ jest to system krótkich wiadomości tekstowych, więc tam bariera liczby znaków występuje do 160. Musimy to dostosować do percepcji powszechnej, chcielibyśmy żeby wszyscy użytkownicy przystanków mogli się dowiedzieć na bieżąco, jaki jest stan jakości powietrza – informuje Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza.

comments powered by Disqus