6 mln zł na wojewódzki budżet obywatelski

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd województwa przyjął harmonogram Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na realizację projektów przeznaczono sześć milionów złotych. Głosowanie potrwa od 18 czerwca do 6 lipca.

- Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego to pierwszy budżet partycypacyjny wprowadzany na taką skalę w Polsce. Jesteśmy pionierami, a oddając do dyspozycji mieszkańców aż sześć mln zł, chcemy umacniać społeczeństwo obywatelskie i jednocześnie włączyć jeszcze więcej mieszkańców we współtworzenie Małopolski –  wyjaśnia Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa.

Ważne terminy

Od 15 kwietnia do 6 maja mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty. Głosowanie będzie trwało od 18 czerwca do 6 lipca. Zwycięskie projekty poznamy ostatniego dnia lipca.

Możliwość składania wniosków, poparcie zadań oraz głosowania otrzymuje każdy mieszkaniec Małopolski, który ma ukończone 16 lat. Głosowanie będzie prowadzone w Internecie za pomocą  korespondencji lub agend urzędu marszałkowskiego poprzez wrzucenie karty do urny.

Zgłoszone zadanie może mieć zasięg powiatowy (projekty od 50 do 100 tys. zł) i dotyczyć powiatu albo miasta Kraków lub subregionalny (projekty od 100 do 300 tys. zł), gdy dotyczy co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie. Ewentualne koszty rocznego utrzymania zrealizowanego zadania nie będą mogły przekraczać 10 procent kwoty przeznaczonej na jego realizację.

Cel: 100 tys. uczestników

Jak usłyszeliśmy w urzędzie marszałkowskim, projekt jest traktowany pilotażowo. – Chcemy osiągnąć liczbę 100 tys. mieszkańców biorących udział w projekcie – mówi pracownik urzędu.

W razie gdyby środki w danym subregionie nie zostały wykorzystane, zostaną najprawdopodobniej przesunięte na inny. – Na razie jednak mamy sygnały o sporym zainteresowaniu, więc nie ma się co martwic na zapas – twierdzi nasz rozmówca.

Wojewódzki budżet obywatelski ma wiązać się z tym krakowskim. Zresztą mieszkańcy będą mieć do dyspozycji milion złotych, więc promocja głosowania na projekty wojewódzkie będzie spięta terminami głosowania na te miejskie.

comments powered by Disqus