Z 440 tysięcy nauczycieli 268 tys. zapisało się na listę szczepień. – Jest to dobry wynik – komentuje wiceminister edukacji Marzena Machałek. W piątek pedagodzy otrzymają pierwszą dawkę.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o wykonanych 1,8 mln szczepień, w tym 1,3 mln pierwszą dawką.
– Pomimo problemów z opóźnionymi dostawami, realizujemy program zgodnie z założeniami. Do końca lutego zaszczepimy 2 mln osób, do końca marca 3 miliony – stwierdził Dworczyk.
Według szefa kancelarii premiera stworzony system ma dużo większe możliwości, jednak jest ograniczony przez dostawy.
– Warto jednak powiedzieć, że na tle innych krajów UE wyglądamy dobrze. Jesteśmy na drugim miejscu pod względem liczby szczepień ogólnie i szóstym pod względem liczby osób zaszczepionych na 100 obywateli – powiedział.
Kolejna tura i pracownicy żłobków
Michał Dworczyk zapowiedział również, że ruszają również kolejne zapisy na szczepienia. Tym razem będą mogli się zgłosić nauczyciele akademiccy i pracownicy żłobków czy klubów dziecięcych.
Minister edukacji Przemysław Czarnek dodał, że reszta nauczycieli, która do tej pory się nie zgłosiła, powinni to zrobić. – Od tego zależy nasz powrót do normalności. Liczę na odpowiedzialność nauczycieli – stwierdził. Minister Przemysław Czarnek dodał, że do końca lutego nie zmieni się tryb nauczania.
W związku z akcją szczepienia, do szpitali węzłowych trafi 60 tys. dawek. Każdy punkt szczepień ma swój program stworzony w porozumieniu z dyrektorami szkół.
Czym będą szczepieni?
Na polskim rynku znajdują się 3 preparaty: firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.
Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.