97 wniosków w sprawie pomnika AK. Czas na zgłoszenia do niedzieli

Makieta pomnika AK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Do 30 czerwca krakowianie mogą się wypowiedzieć w sprawie formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej.

Konsultacje podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich kończy się równo z końcem czerwca. Jest to czas składania formularzy przez mieszkańców. Drugim etapem będzie moment ich weryfikacji i opiniowania, natomiast trzecim spotkanie podsumowujące wcześniejsze etapy. Konsultacje zwieńczy panel obywatelski zaplanowany na przełomie września i października.

Pierwszy etap

Pierwszy etap konsultacji rozpoczął się z początkiem czerwca. Jak podaje Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, na początku tygodnia urzędnicy przygotowali wstępne zestawienie i okazało się, że wniosków wpłynęło do tej pory 97. Nie jest to jednak ostatnie słowo krakowian, ponieważ formularze można składać do końca miesiąca.

Wypełniony i podpisany przez projektodawcę wniosek należy przesłać drogą mailową na adres dialoguj@um.krakow.pl. Można go też złożyć za pomocą platformy ePUAP lub wysłać pocztą tradycyjną na adres urzędu miasta. Ostatnią możliwością jest dostarczenie formularza osobiście do wydziału polityki społecznej i zdrowia.

Po zakończeniu pierwszego etapu konsultacji wszystkie formularze zostają przekazane do wydziału kultury i dziedzictwa narodowego, gdzie od pierwszego lipca do końca sierpnia zostaną poddane weryfikacji.

O czym warto pamiętać

Głównymi elementami, które wpłyną na pozytywną ocenę wniosku, jest dobra lokalizacja i forma. – Przy weryfikacji i wyborze konkretnej propozycji zwracamy uwagę przede wszystkim na to, czy dana lokalizacja jest możliwa do zrealizowania, tzn. czy działka wybrana przez projektodawcę jest zlokalizowana na terenie, który należy do miasta – wyjaśnia Płoskonka.

Oprócz miejsca liczy się też forma. – Forma musi się wpisywać w katalog – tłumaczy. – Katalog jest dość szeroki, bo oprócz klasycznych rozwiązań takich jak pomnik, kolumna, płyta upamiętniająca wymienia również inne formy infrastrukturalne np. parki – dodaje.

Co dalej?

Głównym celem jest wybranie projektu, który będzie najbliższy mieszkańcom, a także możliwy do zrealizowania. W tym celu w trakcie trzeciego etapu w połowie września organizatorzy zapowiadają spotkania z mieszkańcami. – Mają one podsumować złożone projekty. Będziemy w tym czasie podejmować dyskusję z mieszkańcami – komentuje Mateusz Płoskonka.

Trzy etapy wieńczyć będzie panel obywatelski. Według wstępnych ustaleń ma się odbyć na przełomie września i października. – Poddamy wówczas pod dyskusję zgłoszone propozycje wraz z ich rekomendacjami, tak aby panel obywatelski przedstawił swoje propozycje odnośnie lokalizacji i formy uczczenia żołnierzy Armii Krajowej prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu – zapowiada Płoskonka.

Konsultacje społeczne, które są jedną z form dialogu z mieszkańcami Krakowa, to okazja, aby krakowianie sami zadecydowali o inwestycjach podejmowanych przez miasto. Swoje pomysły w formie formularzy można składać jeszcze przez cztery dni.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus