Aby doszło do realizacji planów, dyrektor artystyczny musi odejść

Konferencja prasowa w Starym Teatrze fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Starym Teatrze trwają przygotowania do nowego sezonu. Programem zajął się dyrektor wraz z powołaną przez niego Radą Artystyczną. Jednak aby doszło do realizacji planów – zdaniem Rady – ze stanowiska musi zostać odwołany dyrektor artystyczny Jan Polewka.

Po długim czasie Stary Teatr ogłosił, jak może wyglądać kolejny teatralny sezon. Lista nazwisk jest imponująca, a znaleźli się na niej m.in. Agnieszka Glińska, Paweł Miśkiewicz, Monika Strzępka, Remigiusz Brzyk, Krzysztof Garbaczewski, Michał Borczuch czy Konstatnin Bogomołow.

Jak to się stało, że zdecydowali się współpracować z teatrem? To efekt kilkumiesięcznych rozmów z Radą Artystyczną instytucji, powołaną przez dyrektora Marka Mikosa początkiem 2018 roku. W jej skład weszli m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Anna Radwan, Radosław Krzyżowski czy Roman Gancarczyk.

– Przez ostatnie miesiące prowadziliśmy długie rozmowy. Nasze ustalenia są optymistyczne, jeśli chodzi o przyszłość teatru – stwierdził Mikos.

Polewka straci stanowisko?

Jednak aby doszło do realizacji planów, Rada domaga się odwołania z funkcji dyrektora artystycznego Jana Polewki. Wniosek do ministra kultury złożył już w tej sprawie Marek Mikos. Jeżeli prośba rady zostanie pozytywnie rozpatrzona, dopiero wtedy zostanie ogłoszony oficjalny repertuar na kolejny sezon.

– Rada Artystyczna powstała, aby ocalić ten zespół. I żeby nie dopuścić do załamania artystycznego statusu Starego Teatru – podkreślał podczas wtorkowej konferencji Radosław Krzyżowski.

Jesienią 2017 roku ze współpracy z narodową sceną zrezygnowali m.in. Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia.

– Spotkaliśmy się z dyrektorem i zaprezentowaliśmy swoje postulaty. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby reżyserzy mieli absolutną wolność i artystyczną swobodę. Dlatego zaproponowaliśmy, ze podejmiemy próbę stworzenia całościowego projektu na nadchodzący sezon. I w związku z tym chcemy wygaśnięcia mandatu obecnego dyrektora artystycznego – powiedział Krzyżowski.

Dodał, że jeśli minister kultury zdecyduje, że „kwestia utrzymania na stanowisku Jana Polewki okaże się ważniejsza niż projekt, Rada Artystyczna zostanie rozwiązana”.

– Wizja teatru, jaką zaprezentował Jan Polewka podczas konferencji jesienią 2017 roku, oraz doświadczenia pracy z nim w ostatnim czasie nie stwarzają nadziei na owocną kooperatywę w nadchodzącym sezonie – podsumował Krzyżowski.

Jak na razie minister kultury nie poinformował o podjętej decyzji.

comments powered by Disqus