AGH przeniosła drzewo

Lipa fot. Jakub Kusy/LoveKraków.pl

Decyzję o przeniesieniu drzewa podjęły władze Akademii Górniczo-Hutniczej, które chciały uchronić 34-letnią lipę przed wycinką. W miejscu, w którym dotychczas rosła, ma powstać nowe skrzydło istniejącego budynku.

Skomplikowana operacja przenoszenia drzewa odbyła się w czwartek około godz. 15.00 na terenie kampusu uczelni.

Roczne przygotowania

Przygotowania do przenosin lipy zajęły Akademii Górniczo-Hutniczej niemal rok. Do przeprowadzenia akcji została wynajęta specjalistyczna firma mająca doświadczenie w przesadzaniu drzew. – Przygotowania zaczęliśmy jesienią ubiegłego roku. Część korzeni została wycięta, podsypana torfem i zabezpieczona. Tak uformowaną bryłę zakleszczyliśmy blachami, wraz z którymi została podniesiona i przesunięta. Jak odkryliśmy ją ponownie, to okazało się, że drzewo pięknie się ukorzeniło – tłumaczy Paweł Myśliwiec, Kierownik Działu Obsługi Uczelni i pomysłodawca akcji.

Niemal 40-letnia lipa ma ponad 15 metrów wysokości i 205 centymetrów obwodu. Łączna masa drzewa i bryły korzeniowej przekracza ciężar 70 ton. Przy użyciu specjalnego dźwigu drzewo zostanie przesunięte o około 12 metrów w miejsce, w którym nie będzie kolidować z budową i w którym będzie miała odpowiednie nasłonecznienie.

Przykład dla Krakowa

Jak przekonuje Myśliwiec, akcja na kampusie uczelni jest pionierska. – Pomysł zrodził się na uczelni. Działamy wspólnie z Urzędem Miasta i podjęliśmy decyzję o takim pilotażowym projekcie. Dajemy przykład dla Krakowa, wytyczamy nowe trendy. AGH znajduje się w centrum miasta i nie wybaczylibyśmy sobie, gdyby nasze działania spowodowały wycinkę tak dużego drzewa. Dzięki temu urzędnicy być może będą wydawać inne decyzje. Myślimy tu o deweloperach, którzy wycinają drzewa na potęgę. Usunięcie drzew i posadzenie nowych jest oczywiście proste do realizacji, ale nic nie zwróci nam czasu, który potrzebny jest, aby nowe rośliny wyrosły do tego samego rozmiaru – mówi.

Nam to (Pod)siadło

Na dzień przed zaplanowaną akcją AGH na swoim facebookowym profilu opublikowała zapowiedź wydarzenia, w której nawiązała do popularnego teledysku do piosenki „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły.Jak mówią przedstawiciele uczelni, koszt przeniesienia drzewa dziesięciokrotnie przewyższa opłatę za wycinkę i wynosi około 50 tys. zł., jednak przy skali inwestycji prowadzonej przez AGH kwota ta nie jest wygórowana. W miejscu, w którym rosła lipa powstaną laboratoria i sale dydaktyczne dla dwóch wydziałów AGH – Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Ostatnia podobna operacja na terenie Krakowa miała miejsce 85 lat temu. Wówczas na terenie plant przesadzono lipę o podobnym wieku i gabarytach.

 

comments powered by Disqus