Akcja „Bezpieczny Motocykl” w Krakowie. Policjanci ujawnili 17 wykroczeń

fot. materiały prasowe policji

W dniach 18-19 marca policjanci zwrócili uwagę na motocykle i kierujących, którzy po zimowej przerwie wracają na ulice miasta.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzili akcję „Bezpieczny Motocykl”. Funkcjonariusze w trakcie weekendu skontrolowali ponad 103 motocykle i ujawnili 17 wykroczeń, a wśród nich m.in. przekroczenie dopuszczalnej prędkości, niezadowalający stan techniczny lub braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdów. Przewinienia karane zostały pouczeniami lub mandatami.

Policjanci zatrzymali do kontroli dwie osoby, które poruszały się motocyklami pomimo braku uprawnień do ich kierowania. Policja przypomina, że od 1 stycznia 2022 obowiązuje surowsze kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień. Obecnie za to wykroczenie możliwa jest kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Fot. Policja
Fot. Policja


W zeszłym roku na terenie Krakowa miały miejsce 43 wypadki, których sprawcami byli motocykliści. W 14 przypadkach byli to kierujący motorowerami, w 8 motocyklami o pojemności do 125 cm3, a w 21 wypadkach uczestniczyli kierujący większymi motocyklami.