Animacja nadal w cenie. Najlepsze filmy do zobaczenia w plenerze

Kadr z filmu "Łajka" fot. mat.prasowe Krakow Summer Animation Days

Wakacyjne kino smakuje najlepiej w plenerze. Już 26 lipca będzie się można o tym przekonać po raz kolejny – startuje 10. edycja Krakow Summer Animation Days. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie perełki jak ręcznie malowaną opowieść „Twój Vincent” czy wykonanej lalkową techniką historię słynnej „Łajki”.

Widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie filmy za darmo. Do najbliższej niedzieli, 29 lipca, Mały Rynek zamieni się w prawdziwą mini-stolicę najlepszych filmów animowanych. Pokazy będą się rozpoczynać o godzinie 21.30.

Podczas czterech wieczorów zostaną wyświetlone filmy animowane m.in. z Norwegii, Izraela, Kanady, Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Rosji, Danii, Francji, USA i oczywiście Polski.

Na dobry początek, w czwartkowy wieczór – Oscar Nominated Shorts. W programie krótkie metraże nominowane do prestiżowej nagrody w 2017 roku takie jak Dear Basketball, Lou, Negative Space i Revolting Rhymes.

Następnie, o 22.30, czas na The Best of ANIMA 2017, podczas którego zobaczymy animacje i etiudy studenckie. Będa to m.in. O matko!, Dom jeża, Połączenie, Chilly czy Krew królika.

Gdy wybije północ, rozpocznie się seans Best of Anima 2018 – The Brussels Animation Film Festival, podczas którego wyświetlone zostaną produkcje takie jak m.in. Aporrt, Muteum, Voyagers czy In a Nutshell.


Kadr z filmu "Twój Vincent"


Historia mistrza jak malowana

Kolejnego dnia festiwal nie zwalnia tempa. O 21.30 rozpocznie się pokaz dobrze znanego filmu „Twój Vincent”. Ten namalowany ręcznie majstersztyk nawiązuje do biografii Vincenta van Gogha. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy pracowali nad tym niezwykłym przedsięwzięciem w studiach filmowych w Polsce i w Grecji.

Po 23.00 rozpocznie się pokaz The Best of ANIMA i ANIMA.PL (II), czyli przegląd najlepszych propozycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima.Kadr z filmu „Rowerzyści”

To ona podbiła kosmos

Niekwestionowaną gwiazdą sobotniego wydarzenia będzie „Łajka”. Lalkowa animacja opowie o tym, że życie dla psa żyjącego na obrzeżach dużego rosyjskiego miasta łatwe nie jest. Łajka została złapana i przekwalifikowana, aby mogła wyruszyć na podbój kosmosu.

Po zakończeniu seansu, o 23.00 rozpocznie się przegląd The Best of Annecy 2018 – International Animation Film Festival. Czekają na nas animacje nagrodzone i wyróżnione na tegorocznym festiwalu. W repertuarze m.in. Weekendy, Rowerzyści, Grill czy… Hybrydy. Brzmi ciekawie? Zapewne wygląda nie mniej interesująco.

Po północy zostanie oddany hołd Yachowi Paszkiewiczowi, który jest autorem ponad 400 teledysków. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak De Mono, Kult, Apteka, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Golden Life czy Hey. Jest współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Widzowie zobaczą m.in. teledyski będące wynikiem warsztatów, które prowadził i najlepszych twórców animowanych wideoklipów.

Czas na deser

O 21.30 rozpocznie się pokaz Volda Animated Film Festival. Podczas festiwalu prezentowane są najlepsze filmy studenckie z krajów skandynawskich i bałtyckich. Zobaczymy filmy takie jak Janus, Ale mleko jest ważne, Liv, Mniej niż człowiek czy Możesz być sobą.

Godzinę później najlepsze słowackie filmy animowane w ramach 25-lecia Słowackiej Animacji. Ta przechodziła niespokojne czasy od 1993 roku, a utworzenie Wydziału Animacji w Akademii Sztuk Performatywnych zapobiegło degradacji twórczego środowiska. W tym przełomowym okresie pojawiło się nowe pokolenie animatorów. Ważną rolę w rozwoju słowackiej animacji odegrała zlecona praca nad animowanymi teledyskami. Wieczorem zobaczymy produkcje takie jak Kroki, skoki, lata...a ostatni zgasi światło, Lionardo Mio, tWINS, Pandy czy Kraina kowbojów.

Tajniki sztuki animacji

Oprócz pokazów, przygotowano również warsztaty animacji dla dzieci i młodzieży. Te pierwsze odbędą się w sobotę w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim, a poprowadzą je Marta i Cezary Skroccy. Natomiast osoby od 13. roku życia mogą zapoznać się z tajnikami tworzenia wideoklipów. Warsztaty poprowadzą Aleksandra Wójcik i Izabela Sawicka. Na wszystkie wstęp wolny, obowiązują jednak zapisy. Wszyscy chętni proszeni są o kontakt pod adresem marta.chwalek@etiudaandanima.pl.

Krakow Summer Animation Days (26–29 lipca 2018) to wydarzenie plenerowe realizowane przez Fundację Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej ETIUDA&ANIMA we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus