Antydepresanty w niższej cenie dzięki naukowcom Politechniki Krakowskiej

fot. pixabay.com

Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych o 90%, a leków przeciwnowotworowych nawet o 50%, to efekt rozwiązania opracowanego przez zespół badaczy z Politechniki Krakowskiej.


Technologia bazuje na zastosowaniu ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym.

– Opracowana metoda jest uniwersalna – można ją stosować do leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. Najlepsze efekty osiągamy właśnie przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż 90%. W innych grupach skrócenie czasu produkcji wynosi od 30% do 50% – tłumaczy dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej, autorka rozwiązania.

Koncerny farmaceutyczne wykorzystujące tę technologię będą mogły znacząco obniżyć koszty produkcji, co przełoży się również na niższy koszt końcowego leku dla pacjenta. – Grupy leków, dla których to rozwiązanie jest między innymi wykorzystywane, czyli antydepresyjne oraz nowotworowe należą do jednych z droższych leków na polskim rynku, nie wszystkie też są refundowane. Liczymy na to, że nasze rozwiązanie ułatwi życie wielu ciężko chorującym osobom –  mówi dr Jaśkowska.

Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących ich metodę powinny spaść o 20-30 proc. Ponadto wytworzone dzięki tej metodzie leki odznaczają się dużo wyższą czystością, dzięki czemu ich proces oczyszczania jest dużo łatwiejszy oraz tańszy niż w przypadku klasycznych metod produkcji. Opracowane rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym.

News will be here