Apartamenty zamiast elektrowni

Trwają prace budowalne nad inwestycją mieszkaniową Wawrzyńca 19, gdzie w przeszłości funkcjonowała Elektrownia Miejska. Historyczny obiekt zostanie zrekonstruowany i powstaną w nim apartamenty.

Obecnie zakończono prace związane z przygotowaniem terenu budowy i przystąpiono do prac fundamentowych. Łącznie powstanie 86 apartamentów wraz z ogrodem na wewnętrznym dziedzińcu. Do dyspozycji mieszkańców zostanie przeznaczony garaż podziemny z 73 miejscami parkingowymi. Całość inwestycji zostanie oddana do użytku w 2017 roku.

Oryginalne elementy zostaną zachowane

Tereny zlokalizowane przy Wawrzyńca 19 są częścią poprzemysłowego zespołu budynków dawnej Elektrowni Miejskiej, która podlega ochronie konserwatorskiej ze względu na swoją wartość historyczną i urbanistyczną. Zespół architektów wykonał projekt, który obejmie rekonstrukcję dawnej zabudowy. Pozwoli to na przywrócenie dawnego wyglądu Elektrowni Miejskiej, powstałej według projektu Jana Rzymkowskiego. Prace rekonstrukcyjne mają być prowadzone w taki sposób, aby zachować jak najwięcej oryginalnych elementów.

– Obejmują między innymi odzyskanie fragmentów dwóch kotłów węglowych wraz z podajnikami taśmowymi i wyeksponowanie ich dla podkreślenia ciągłości pomiędzy aktualnym i historycznym wyglądem. Zostanie przeprowadzona też konserwacja stalowej konstrukcji wsporczej silosu na węgiel i wykorzystanie jej do podparcia szklanego zadaszenia dziedzińca – wyjaśnia Łukasz Górowski z Tribeach Holdings LCC.

Zachowana zostanie także oryginalna suwnica mostowa z szynami ramowymi, która będzie główną ozdobą Atrium Suwnicy, czyli części powierzchni usługowej, zaplanowanej na parterze budynku.

Dwa numery dalej też się dzieje

W ubiegłym miesiącu rozpoczęły się prace przy ul. Wawrzyńca 21, gdzie na niezabudowanym gruncie powstanie pięciopiętrowy budynek z 98-ma apartamentami. Będzie się składał z sześciu kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej, w której obecnie budowany jest garaż podziemny na 89 miejsc parkingowych. Prace nad obiektem, którego powierzchnia będzie wynosić 6077 mkw. potrwają dwa lata.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus