Apel w dniu czystego powietrza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską zwróciły się z apelem o stworzenie programu finansowania likwidacji bezklasowych kotłów.

Władze gmin, w tym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski swój apel skierowały do marszałka Województwa Małopolskiego i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program dotyczyłby lat 2020-2022, a jego szacunkowy budżet to 190 mln złotych.

– Pierwszy etap zmian na rzecz czystego powietrza mamy za sobą. W Krakowie wymieniliśmy ponad 45 tys. pieców. Od 1 września 2019 r. na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna. Teraz czas na drugi etap realizacji uchwały antysmogowej, czyli likwidację do końca 2022 r. w gminach poza Krakowem wszystkich bezklasowych kotłów węglowych – powiedział Jacek Majchrowski.

To nadal mało

Za główny problem gmin Metropolii Krakowskiej uważa się brak funduszy pozwalających na całkowitą likwidację bezklasowych kotłów. Ponadto, rządowy program „Czyste powietrze” nie cieszy się wystarczającą popularnością.

190 milionów złotych, o które apelują władze gmin, miałyby pozwolić na realizację celów uchwały antysmogowej dla Małopolski.

Walka trwa

Obecnie, gminy Metropolii Krakowskiej podejmują szereg działań mających na celu wypełnienie wymogów ustawy do końca roku 2022. Przeprowadzane są między innymi wzmożone kontrole palenisk, prowadzone są wspólne kampanie informacyjno-edukacyjne. Władze gmin złożyły także wspólny wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o dofinansowanie w wysokości 12 mln złotych. Kwota miałaby pokryć koszty związane z zatrudnieniem osób zajmujących się likwidacją kotłów i instalacji OZE.

Nieprzypadkowa data

Przypomnijmy, 14 listopada to w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Pomysłodawcą obchodów jest Fundacja Ekologiczna Arka z Bielska-Białej.

News will be here