Aplikacje z rozkładami i butelkomat wygrały Kościuszkon na politechnice

Trasowniczek – całościowa aplikacja do korzystania z transportu miejskiego to zwycięzca II Kościuszkonu, czyli 24-godzinnego maratonu programowania na Politechnice Krakowskiej.

II “Kościuszkon” odbył się w ostatni weekend w studenckim klubie Kwadrat. W hackatonie wzięło udział 50 studentów z różnych uczelni, nie tylko Politechniki Krakowskiej. Podzieleni na zespoły mieli w 24 godziny stworzyć oprogramowanie przydatne dla inteligentnego miasta.

Główną nagrodę i 3 tys. zł zdobył zespół “Gejzery na budowie” w składzie: Jakub Klimek, Mateusz Fudara (z PK) oraz Michał Proć i Jakub Wiechniak (z AGH). Zespół stworzył aplikację “Trasowniczek”. To platforma do planowania podróży środkami komunikacji zbiorowej wraz z rozkładami jazdy poszczególnych przewoźników. Zespół przygotował w ramach aplikacji kilka funkcjonalności: rozkład jazdy wraz z trasami linii autobusowych oraz czasami odjazdów z poszczególnych przystanków. W aplikacji zastosowano też porównanie emisyjności śladu węglowego w porównaniu do podróży samochodem tą samą trasą. Dodatkowo aplikacja zawiera informacje o siatce połączeń wszystkich kursujących linii danego przewoźnika.

Z myślą o nowej ustawie

Drugie miejsce i 2 tys. zł wygrał zespół “Brute forces” w składzie: Łukasz Klon (AGH) oraz Jan Pawlica, Mateusz Górski, Mateusz Lampert (AGH). Zespół zrealizował projekt pod nazwą “Butelkomat – Recykling w mieście przyszłości”. Studenci zaprojektowali maszynę pozwalającą automatycznie oddawać plastikowe butelki i odbierać kaucje za nie, wraz z aplikacją mobilną oraz modelem klasyfikującym czy wrzucony obiekt jest butelką. W swoim ekologicznym pomyśle bazowali na wymogach ustawy, która wejdzie w życie w 2025 roku i wprowadzi kaucję za butelki plastikowe.

Trzecie miejsce oraz nagrodę finansową w wysokości 1000 zł otrzymał zespół “Legumiarze” w składzie: Tomasz Kisiel, Mateusz Jamróz (PK) i Klaudia Nytko (UKEN). Ich pomysł to aplikacja “Koleje Małopolskie Plus”, która jest odpowiedzią na potrzeby pasażerów oraz samych Kolei Małopolskich. „Koleje Małopolskie Plus” to interaktywna mapa połączeń oferowanych przez małopolskiego przewoźnika z jednoczesną możliwością podglądu tras oraz generowania rozkładów jazdy, a także wyszukiwarką ułatwiającą korzystanie z aplikacji. Takie wyzwanie postawili przed studentami uczestniczący w hackatonie mentorzy z Kolei Małopolskich.

Jak schładzać miasto

Ciekawy pomysł wyróżniła dodatkowo firma Hitachi Energy. Projekt “Heat island” to pomysł zespołu studentów Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie (Maciej Kałucki, Piotr Dziadkowiec i Hubert Tomczyk z zespołu “Binary bandits”). Ich aplikacja wykorzystuje dane z systemu LIDAR (z ang. “Light Detection And Ranging”) w taki sposób, aby obniżać koszty chłodzenia przestrzeni publicznych i poprzez to poprawiać jakość życia miejskiego. System LIDAR m.in. mierzy poziom temperatury różnych obszarów miasta. Oprogramowanie przygotowane przez studentów wskazuje w jakich miejscach można - jako metodę zmniejszania temperatury - zastosować sadzenie drzew. “Heat island” jest jednocześnie próbą sprawdzenia jak zwiększenie zalesienia wpływa na poziom temperatury w miastach.