Arsenał czeka na otwarcie, a Klasztorek na remont

Arsenał Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wicepremier Piotr Gliński w niedzielę odwiedził Muzeum Książąt Czartoryskich. Arsenał czeka na otwarcie, ale jak zaznaczał minister – nie jest w stanie podać daty otwarcia instytucji kultury. Nie zabrakło również tematu hotelu Cracovia.

– Podstawową kwestią jest opieka nad chorymi i grupami ryzyka, jak i intensyfikowanie szczepień. Od ogólnej sytuacji będzie zależeć możliwość otwarcia instytucji kultury – tak odniósł się do kolejnego trwającego lockdownu w kulturze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Arsenał gotowy na otwarcie

W tym tygodniu miała zostać otwarta Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale Czartoryskich. Jednak w związku z sytuacją epidemiczną jej udostępnienie dla publiczności musi zostać przesunięte w czasie.

Ekspozycja prezentuje pełny obraz sztuki kultury starożytnych, a jej bazą jest kolekcja księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej poł. XIX wieku. Oprócz niej, w galerii zobaczymy eksponaty z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, rodziny Potockich z Krzeszowic i kilkanaście artefaktów ze zbiorów Instytutu Archeologii UJ.

Więcej: Arsenał Czartoryskich. Lekcja historii z całej starożytności

Klasztorek gotowy za dwa lata?

Gliński poinformował, że kończą się prace przygotowawcze do remontu Klasztorka. Łączy on Pałac Czartoryskich z Arsenałem. Remont prawdopodobnie zakończy się w 2022 roku, a widzowie będą mogli zobaczyć wystawy wiosną 2023 roku.

Hotel Cracovia i wielki remont

Na liście inwestycji Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się również hotel Cracovia. Tematu nie zabrakło podczas niedzielnej wizyty w Krakowie.

– Utworzenie Muzeum Architektury i Designu w budynku dawnego hotelu Cracovia to największa inwestycja muzeum – podkreślił Gliński.

Jej szacowany koszt to prawie 425 mln zł. Instytucja chce pozyskać środki na przebudowę z Krajowego Planu Odbudowy opartego o środki unijne, które mają niwelować skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią.

Przedsmak tego, co znajdzie się w przyszłości w hotelu Cracovia, zobaczymy już niebawem w Kamienicy Szołayskich. To właśnie tutaj będzie się mieścić Muzeum Architektury i Designu.

Więcej >>> Kamienica przy pl. Szczepańskim stanie się muzeum architektury i designu