Arteterapia na porządku dziennym. Szpital Uniwersytecki stawia na sztukę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Obiecuję, że kiedy następnym razem będziemy mówić o arteterapii, podamy już przykłady realizowane w naszym szpitalu. Już nie będziemy musieli stawiać za przykład szpitale w USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie takie rzeczy już mają miejsce – deklaruje Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Pierwszy krok w tej sprawie został już podjęty. W szpitalnej przestrzeni budynku C zagościły reprodukcje obrazów pochodzących z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Niebawem szpital ma być miejscem, w którym kulturalne inicjatywy będą pomagać pacjentom w powrocie do zdrowia.

Muzyka i teatr w szpitalnej przestrzeni

Dyrektor Jędrychowski przypomina, że już wcześniej szpital organizował m.in. koncerty „Przy Białym Fortepianie”, wystawy i pokazy teatralne.

– Szpital Uniwersytecki ma być trendsetterem, jeśli chodzi o realizowane tu inicjatywy związane z arteterapią. Marzę o tym, aby pacjenci mogli skorzystać z darmowego dostępu do platformy Storytel, a w głośnikach szpitalnego radiowęzła wieczorowa porą fragmenty sztuki czytali aktorzy i aktorki Teatru Bagatela czy Starego Teatru – mówi Jędrychowski.

– Chcemy umożliwić organizację koncertów na dziedzińcach i auli szpitalnej, która już nieraz zdała egzamin w tej kwestii. Zapraszam do współpracy wszystkie środowiska artystyczne. Takie inicjatywy pomogą pacjentom w powrocie do zdrowia. Bo sztuka w procesie zdrowienia jest ważna – zaznacza Jędrychowski.

Czym jest arteterapia?

Arteterapia to leczenie przez sztukę. Malarstwo, taniec, śpiew i inne formy sztuki pozwalają nam sięgnąć do naszych najgłębszych emocji, lęków i potrzeb. Jest ona pomocna nie tylko w przypadku chorób duszy, ale również chorób fizycznych.

To, że arteterapia ma dobry wpływ na psychikę, wiadomo nie od dziś. Już pod koniec XIX wieku stosowali ją francuscy psychiatrzy A.A. Tardieu i M. Simon. Termin ten po raz pierwszy został użyty w 1942 roku przez angielskiego nauczyciela Adriana Hilla.

Początkiem XX wieku w Polsce arteterapią zajmował się prof. Stefan Szuman, pedagog i etyk, a następnie krakowski onkolog, prof. Julian Aleksandrowicz. Wprowadził on arteterapię jako dodatkową formę do tradycyjnych metod leczenia.

– Każda ekspresja artystyczna, taka jak m.in. taniec, muzyka, sztuki wizualne, film, teatr, stanowi rodzaj katalizatora do uruchomienia procesu terapeutycznego. Arteterapia jest doświadczeniem pracy terapeutycznej zawierającej się w możliwości budowy przejścia do głębokich emocji. One się czasami otwierają, gdy jesteśmy eksponowani na sztukę – mówi  psycholożka Mirosława Marciak.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus