Autobusem tej marki jeszcze nie jechaliście. Przyjechał na testy do Krakowa

fot. MPK Kraków

Nie Solaris, nie Mercedes, ani nawet nie Volvo czy Man. Na linii 128 pasażerowie przez najbliższe tygodnie spotkać autobus firmy Arthur Bus, zasilany wodorem.

To już kolejny autobus zasilany wodorem, który wyjeżdża na ulice Krakowa. – Jak zapewniają przedstawiciele firmy, zasilany wodorem autobus ARTHUR H2 BUS przy bardzo długim zasięgu bo aż 500 km, dostosowany jest również do szybkiego tankowania wodorem. Ten czas jest identyczny z czasem tankowania pojazdów wyposażonych w napęd konwencjonalny – informuje MPK w komunikacie.

Pojazd jest niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację. Może jednorazowo przewieźć 78 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Dla osób poruszających się na wózkach jest dostępna platforma umożliwiająca łatwe wsiadanie i wysiadanie.

– Firma ARTHUR BUS to nowy reprezentant branży mobilności, który podczas targów w 2022 roku w Berlinie miał światową premierę swojego autobusu wodorowego. Przypomnijmy, że Kraków już od czerwca 2022 roku eksploatuje autobusy zasilane wodorem. To wtedy na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie została uruchomiona pierwsza w Polsce mobilna stacja PKN Orlen do tankowania wodoru. Do dzisiaj w Krakowie testowane były autobusy dwóch producentów: Solaris Bus & Coach oraz firmy Autosan – informuje miejski przewoźnik.

MPK planuje w przyszłości zakup nawet do 150 nowych autobusów zasilanych wodorem, a także przebudowę zajezdni w Płaszowie i jej dostosowanie do obsługi takich pojazdów.