Awaria cysterny z tlenem. W Małopolsce uruchomiono specjalną procedurę

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Cysterna z tlenem jadąca w niedzielę do szpitali w Bochni i Tarnowie uległa awarii w Krakowie.  Sytuacja była poważna, ponieważ placówka w Bochni posiadała zapas tlenu tylko do godz. 20.00.

– W trybie natychmiastowym pełnomocnik wojewody do spraw tlenu skontaktował się z Państwową Strażą Pożarną, w której znajduje się bank tlenu. Do szpitala w Bochni zostało zadysponowanych 48 50-litrowych butli z tlenem. Firma wysłała drugą cysternę, która była na miejscu przed godz. 20.00. Na miejscu w szpitalu czekali także strażacy z butlami z banku, gdyby był problem z tankowaniem, aby awaryjnie podpiąć tlen – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Trzy lokalizacje

Banki tlenu na terenie Małopolski znajdują się na terenie Krakowa, Dąbrowy Tarnowskiej i Rabki-Zdroju. Obecnie w Małopolsce zapasy banku tlenu kształtują się na następującym poziomie: ponad 140 butli o pojemności 50 litrów, ok. 400 butli o pojemności 40 litrów i ok. 260 butli o pojemności 10 litrów.

Podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa w ciągu doby w Małopolsce zużywanych jest ok. 60 ton ciekłego tlenu medycznego. To o ok. 20 ton więcej niż podczas najtrudniejszej sytuacji epidemicznej podczas drugiej fali. Placówki medyczne są zaopatrywane w wystarczającym stopniu w tlen ciekły.

Gotowi na różne scenariusze

Nad bankami tlenu pieczę sprawują małopolscy strażacy.

Trzy lokalizacje małopolskich banków tlenu zabezpieczają całe województwo. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze – nasze magazyny są odpowiednio zaopatrzone, a pracownicy przeszkoleni – zaznacza małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Wojewoda podczas poniedziałkowego briefingu zaznaczał, że zgromadzone rezerwy tlenu zapewniają stabilną sytuację w województwie, ale jak przyznał – dynamika wzrostu nie napawa optymizmem.

Łukasz Kmita dodał, że teraz nie ma konieczności relokacji pacjentów z powodu braku łóżek respiratorowych. Na terenie województwa jest ich jeszcze 61. Zajętych jest obecnie 409 łóżek.

comments powered by Disqus