Balet Opery Krakowskiej w odnowionej siedzibie. Kamienica przy św. Tomasza przeszła gruntowny remont [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remont w kamienicy przy św. Tomasza 37 dobiegł końca. To właśnie tu mieści się siedziba Baletu i Studia Baletowego Opery Krakowskiej.

Tancerze Baletu Opery Krakowskiej po przerwie spowodowanej pandemią wracają na scenę. Do swoich występów będą się przygotowywać w zupełnie nowych warunkach.

Opera Krakowska otwiera nie tylko nowy sezon artystyczny, ale i odnowione Studio Baletowe mieszczące się w kamienicy przy ul. św. Tomasza 37. Budynek przeszedł kompleksowy remont - od piwnic aż po strych.

– Budynek Baletu i Studia Baletowego Opery Krakowskiej w 1984 roku po gruntownym remoncie został przekazany Operze i Operetce w Krakowie. Po tylu latach nieco się zdegradował, warunki higieniczne i sanitarne spowodowały, że podjęliśmy się dwa lata temu trudnego zadania remontu tego obiektu – mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.

Dodatkowa przestrzeń

– Zyskaliśmy dodatkową powierzchnię użytkową, zaadaptowaliśmy strych na nową salę baletową. Ponadto uzyskaliśmy dodatkowe pomieszczenia biurowe, zaplecze techniczne. Zagospodarowaliśmy dużą część podziemia - ponad 130 mkw. – mówi Katarzyna Rytysa-Bańbuła, zastępczyni dyrektora Opery Krakowskiej ds. organizacyjnych.

Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł. Na liście prac znalazły się m.in. pełna renowacja i konserwacja elewacji, wymiana okien, docieplenie kamienicy, wymiana konstrukcji dachu i wymiana podłogi baletowej. Teraz do dyspozycji tancerzy są szatnie, dwie sale prób, pokoje socjalne oraz zaplecze do ćwiczeń i rehabilitacji.

– Cieszę się, że mogłam doczekać się w siedzibie Baletu drugiej Sali i zaplecza fizjoterapeutycznego. Teraz mamy świetne warunki do pracy. Jesteśmy gotowi do działania – zapewnia kierowniczka Baletu, Wioletta Maciejewska.

„Balet 21”

– Jeśli chodzi o budynek, to staraliśmy się zachować substancję historyczną, gdzie tylko było to możliwe. Projekt, oprócz kwestii budowlanych, wyposażenia, systemu nagłośnienia, zakładał także powstanie wystawy multimedialnej. Na kilku ekranach staraliśmy się zaprezentować materiały o początkach baletu w Krakowie: zdjęcia, projekty plakatów, specjalnie przygotowane z tej okazji nagrania – mówi Rytysa-Bańbuła.

Chodzi o wystawę „Balet 21”, którą można oglądać na parterze budynku. Ekspozycja prezentuje, jak od momentu założenia w 1954 roku działał Balet Opery Krakowskiej. To taneczna scena z różnych perspektyw: historyczna, współczesna, plastyczna, edukacyjna i zza kulis.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto