Balon widokowy wraca na Bulwary. Będzie oczyszczał powietrze

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Po czterech latach przerwy balon widokowy wraca na bulwary. I to nie tylko jako atrakcja turystyczna, ale też widoczny symbol walki o czyste powietrze. Pierwszy lot przed wakacjami.

W listopadzie 2015 roku definitywnie żegnaliśmy się z balonem widokowym, a wygląda na to, że za maksymalnie trzy miesiące powróci na Bulwar Wołyński.

Niedaleko Hotelu Forum, gdzie pierwotnie znajdowała się platforma startowa z balonem na uwięzi, pojawiła się tablica informacyjna. Według jej zapisów prace nad postawieniem infrastruktury potrwają trzy miesiące.

Dla wielu może być to niespodzianką, ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwalał na tego typu inwestycje. Miasto jednak już wtedy proponowało inne lokalizacje. W grę wchodziło właśnie przesunięcie atrakcji turystycznej bliżej Forum albo przeniesienie jej naprzeciwko Novotelu za mostem Dębnickim.

Wyżej, z misją

Marek Kufel, współwłaściciel balonu, potwierdza, że balon wraca i to w nowej odsłonie. – To będzie zupełnie nowy balon, w innej estetyce, a do tego włączamy się aktywnie w działania na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi Kufel.

Oprócz funkcji turystycznej statek powietrzny będzie bardzo widocznym symbolem tego, w jakim aktualnie stanie jest „krakowska” atmosfera. Na balonie będą cztery piktogramy, które w zależności od tego, jakie jest stężenie pyłów w atmosferze, będą zmieniać kolory.

– Po Paryżu to drugi taki projekt na świecie – informuje Marek Kufel.

Balon będzie mógł wznieść się na wysokość do 300 metrów. I oprócz tego, że będzie informował, posłuży jako instrument do zbierania danych. – Przez około 200 dni w roku będzie dostarczał informacji o stanie powietrza na różnych wysokościach – tłumaczy Kufel. Ten projekt będzie realizowany z AGH.

Marek Kufel ma nadzieje, że wszystkie jego działania wpłyną na postawę nie tylko krakowian, ale wszystkich, którzy z balona skorzystają lub go chociaż zobaczą. – Chciałbym, aby przekaz o tym, że trzeba dbać o atmosferę, dotarł do ludzi – dodaje.

Ciekawostką jest również to, że w dni bezwietrze w najbliższym sąsiedztwie balonu będzie można oddychać czystszym powietrzem. Na zasadzie elektrostatyki będzie on wyłapywał zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus