Będą dodatkowe pieniądze dla niepełnosprawnych i ich opiekunów

Mateusz Płoskonka - pierwszy z prawej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będzie pierwsze tego typu świadczenie w Polsce. W przyszłym roku Kraków będzie wypłacał swoim niepełnosprawnym mieszkańcom i ich opiekunom świadczenie w wysokości 500 złotych.

Do otrzymania pięćsetzłotowego dodatku opiekuńczego będą uprawnieni nie tylko niepełnosprawni, ale i opiekunowie, także ci zajmujący się dorosłymi niepełnosprawnymi. Warunkiem jest zameldowanie na terenie miasta. – Grupa, do której należą opiekunowie osób niepełnosprawnych, jest szczególnie potrzebująca ze względu na to, że nie tylko boryka się z chorobą osób im najbliższych, lecz często także z trudną sytuacją finansową – mówi Mateusz Płoskonka, Dyrektor Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.  


Jak podkreśla, wielu opiekunów decyduje się zrezygnować z pracy zawodowej, by podjąć się całodobowej opieki nad niepełnosprawnym bliskim. Świadczenie ma być dla nich realnym wsparciem, poprawiającym funkcjonowanie ich gospodarstw domowych. Do otrzymania dodatku opiekuńczego będą uprawnieni opiekunowie osób niepełnosprawnych korzystający jedynie z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Procedura jego przyznawania będzie wszczynana z urzędu, dlatego nie będzie trzeba składać dodatkowych wniosków i dokumentów.

comments powered by Disqus