Będą nowe tramwaje. MPK dostało kredyt

Wrześniowa prezentacja wyglądu nowych tramwajów dla Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie MPK uzyskało w Europejskim Banku Inwestycyjnym kredyt na 376 milionów złotych. Tę ogromną kwotę przeznaczy na zakup nowych tramwajów, co pozwoli wycofać z ruchu najstarsze modele.

Jak czytamy na stronie miasta, kredyt zostanie wykorzystany w pierwszej kolejności na to, by rozszerzyć wcześniejsze zamówienie. W styczniu przedstawiciele MPK podpisali umowę z konsorcjum firm Stadler i Solaris na dostawę 35 tramwajów, ale z możliwością rozszerzenia o kolejnych 15. Kredyt pozwoli skorzystać z tej możliwości. MPK zapowiada, że umowa rozszerzająca poprzednią zostanie podpisana jeszcze w grudniu.

Ale to jeszcze nie wszystko. Dzięki gwarancji finansowania będzie można rozpisać też kolejny przetarg – tym razem na 40 pojazdów, z możliwością domówienia kolejnych 20. Zamówienie ma zostać ogłoszone w 2019 roku.

W ciągu kilku najbliższych lat Kraków chce przeznaczyć na wymianę taboru tramwajowego ok. miliarda złotych i całkowicie pozbyć się wagonów bez niskiej podłogi. Zamawiane niskopodłogowe tramwaje będą mieć od 30 do 35 metrów długości. Zostaną wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, monitoring i system liczenia pasażerów. Tramwaje będą mieć minimum siedem par drzwi i przewiozą co najmniej 220 pasażerów, z czego 35% na miejscach siedzących.

comments powered by Disqus