Będą pomagać turystom i strzec miasta. City Helpers znów na ulicach Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 23 maja do 11 września na ulicach Krakowa będzie można spotkać specjalnie przeszkolonych miejskich pomocników. Ci nie tylko doradzą turystom i udzielą im informacji, ale także zainterweniują w przypadku niewłaściwego zachowania.

City Helpers to kontynuacja programu realizowanego w lipcu i sierpniu ubiegłego roku. Jego celem jest wspieranie polityki zrównoważonej turystyki. Powołanie miejskich pomocników nie tylko pozytywnie wpływa na wizerunek miasta i umacnia jego gościnną rolę, ale także łączy się z działaniami podejmowanymi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

– „How can I help you?” jest pierwszym pytaniem, którzy nasi pracownicy miejscy będą zadawać tym, którzy takiej pomocy, informacji i rekomendacji będą poszukiwać. A tam, gdzie zjawiska negatywne nasilają się, zwłaszcza w okolicach weekendów czy późniejszych godzin wieczornych, będą łącznikami w ścisłej współpracy ze strażą miejską, by korygować zachowania niepożądane – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Nowe stroje i godziny pracy

Tegoroczna edycja programu City Helpers różni się od poprzedniej. Zmienione zostały przede wszystkim stroje miejskich pomocników. Barwy, takie jak magenta oraz limonka, mają zwiększyć ich rozpoznawalność.

– Intensyfikujemy również obecność City Helpers w mieście. W pierwszych dniach tygodnia ich rola będzie informująca, wyłapująca w przestrzeni publicznej wszelkiego rodzaju naruszenia. Będą również wspierać pracę wydziału kultury w zakresie weryfikowania uchwały o parku kulturowym, a wieczorami w weekendy będą wychwytywali te zjawiska, które chcemy skorygować – dodaje Robert Piaskowski.

City Helpers będą pomagać turystom oraz strzec ulic Starego Miasta i Kazimierza przez 7 dni w tygodniu (pon-śr – 12:00-16:00, czw-nd – 12:00-20:00 i pt-sb – 12:00-23:00).

Wizytówka miasta

Miejscy pomocnicy są specjalnie przeszkoleni do swojej roli i płynnie mówią po angielsku. Część z nich zna także język ukraiński.

– Uśmiechnięci, kompetentni, mówiący językami krakowianie to jest dobra twarz miasta gościnnego, przyjaznego i otwartego. Taki wizerunek chcemy budować wśród odwiedzających i samych mieszkańców Krakowa – podkreśla Robert Piaskowski.Każda osoba, biorąca udział w akcji, będzie dysponować mapkami centrum Krakowa, apteczką, kalendarium wydarzeń kulturalnych, ulotkami informacyjnymi o zasadach panujących w mieście oraz aplikacją do zbierania danych w celu przygotowania raportów z działań.

City Helpers to kontynuacja inicjatywy #RespectKrakow, podjętej w 2019 roku przez wydziały turystyki i kultury urzędu miasta. 

– Od 2019 roku staramy się wdrażać projekt #RespectKrakow, który z jednej strony ma na celu zaprezentowanie bogactwa naszego potencjału, pokazanie naszego dziedzictwa i naszych wspaniałych wydarzeń kulturalnych, a z drugiej strony zwrócenie uwagi na to, jakie normy obowiązują w naszym domu – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki UMK.

Pomogą nie tylko turystom

Tomasz Daros, radny Krakowa i przewodniczący Dzielnicy I, podkreśla, iż program City Helpers jest nadzieją dla mieszkańców Starego Miasta i Kazimierza. To właśnie w tych rejonach przebywa najwięcej turystów, co często wiąże się z zakłócaniem porządku czy hałasem.

– Czasami wystarczą proste słowa: „Pamiętajcie tutaj jeszcze są mieszkańcy, na pierwszym piętrze jeszcze są lokale, w których ktoś mieszka. Nie trzeba krzyczeć, szczególnie o godzinie 23:00 w sobotę czy w niedzielę”. Tutaj właśnie dostrzegamy to, w czym City Helpers mogą najbardziej pomóc mieszkańcom Dzielnicy I – mówi Tomasz Daros.

comments powered by Disqus