Będą stacje dla hulajnóg

Hulajnogi fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

325 tysięcy złotych chce w tym roku przeznaczyć Zarząd Transportu Publicznego m.in. na montaż stojaków na hulajnogi – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

Miasto zamierza postawić nawet do 200 stojaków na hulajnogi. Stacje miałyby pojawić się w głównie w centrum Krakowa. Użytkownicy mogliby zostawiać na nich nie tylko hulajnogi, ale także inne urządzenia transportu osobistego. W niektórych przypadkach wytyczenie stacji wiązałoby się z likwidacją części miejsc parkingowych.

Operatorzy są za

Łukasz Gontarek, przedstawiciel firmy Hive, która od sierpnia zeszłego roku jest obecna w Krakowie, twierdzi, że operatorowi zależy na kwestii uporządkowania hulajnóg elektrycznych. – Jak najbardziej chcemy się podporządkować i współpracować z lokalnymi służbami, bo nasz projekt trwale ma się wpisać w krajobraz miasta i być elementem mobilności – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl.

– Problem z nieporządkiem hulajnóg polegał na tym, że użytkownicy po zakończonym przejeździe nie wiedzieli, gdzie będzie idealne miejsce na ich pozostawienie. Uważam, że sam fakt pokazania w zasięgu wzroku punktu, w którym będzie można zatrzymać urządzenie, rozwiąże problem źle zaparkowanych hulajnóg. Użytkownicy sami z siebie będą wiedzieć, skąd można wypożyczyć pojazd i gdzie najlepiej go oddać – tłumaczy Łukasz Gontarek.

Kto będzie sprzątał?

Co w sytuacji, kiedy użytkownik jednak pozostawi hulajnogę na środku chodnika? Pracownicy ZTP zastanawiają się, czy zbieraniem urządzeń nie mogłyby zająć się brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Za taką usługę płaciliby jednak właściciele firm.

– Chcemy w jakiś sposób współpracować z miejskim przedsiębiorstwem. Jeśli w jakiś sposób będziemy mogli rozliczać się za usługę i tym sposobem zwiększymy przychody spółki komunalnej, to świetna sprawa. Jak zapadną ostateczne ustalenia, to będziemy się do nich stosować – podkreśla manager w firmie Hive.

Jeszcze więcej hulajnóg

Urzędnicy spodziewają się, że w nadchodzącym sezonie pojawi się jeszcze więcej hulajnóg niż w zeszłym roku. Kraków dla firm jest bardzo atrakcyjny, ze względu na obecność zagranicznych turystów, dla których hulajnogi są naturalnym pojazdem do poruszania się po miejscowości.

– Dla nas Kraków jest bardzo interesującym miastem. Istniejąca infrastruktura idealnie pozwala realizować koncept hulajnóg jako podstawowego środka elektromobilności. Widzimy też, że Kraków zmaga się z wyzwaniami, jak smog, natężenie ruchu, korki, ogrom prac budowalnych – to powoduje, że nasze pojazdy mogą stanowić skuteczną alternatywę w poruszaniu się po mieście – podkreśla Łukasz Gontarek.