Będzie drożej na A4 do Katowic. Ile zapłacimy?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Przejazd autostradą A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami od października ma być droższy. Wniosek w tej sprawie złożyła zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska.

Podwyżki będą kategorii 1. pojazdów, a więc samochodów o dwóch osiach i mają zacząć obowiązywać od października.

Opłata za przejazd ma wzrosnąć z 10 zł do 12 zł na każdej z bramek, co oznacza, że za przejazd do Katowic zapłacimy nie 20, a 24 zł.

Formalnie to jeszcze nie decyzja, a propozycja. Firma poinformowała dziś o złożeniu stosownego wniosku w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W praktyce jednak GDDKiA nie będzie miała podstaw, by wniosek odrzucić.

Drożej również z aplikacją

Podwyżki mają objąć również tych użytkowników, którzy korzystają z automatycznych form płatności, np. aplikacji A4Go czy od niedawna również aplikacji SkyCash. Metoda ta, promowana w ostatnim czasie mocno przez operatorów, pozwala na automatyczne pobranie stosownej kwoty z konta, po odczytaniu przez kamery przy bramce przypisanego numeru rejestracyjnego. Po zmianach ta forma nadal będzie tańsza, ale w mniejszym stopniu – opłaty na obydwu bramkach wzrosną po złotówce.

Opłaty w przypadku pozostałych kategorii pojazdów mają pozostać bez zmian. Zapłacimy po 20 zł za kategorie 2. i 3. oraz 30 zł za kategorie 4. i 5. Motocykliści zapłacą po 8 zł na każdej bramce, a więc o złotówkę więcej.

Straty przez epidemię

Na podwyżkę mają wpływ straty spowodowane epidemią. W szczytowym momencie ruch samochodów osobowych na płatnym odcinku był o ponad 70% niższy niż rok wcześniej. Zgodnie z najnowszym raportem, opublikowanym dwa dni temu, od początku roku ruch osobówek był mniejszy o 25,3%, a samochodów ciężarowych o 12,6% względem analogicznego okresu roku 2019.

comments powered by Disqus