Będzie więcej stojaków rowerowych. Prace są na ukończeniu

29 listopada zakończą się prace związane z montażem stojaków rowerowych. 235 sztuk pojawi się w różnych punktach miasta, w tym 33 z nich stanie przy ulicach dochodzących do Rynku Głównego. Koszt inwestycji to ponad 62 tys. złotych.

Dotychczas w Krakowie postawionych zostało 236 stojaków. Większość z nich, bo 152, zakupiło miasto. Pozostałe pochodzą jednak z akcji All for Planet przeprowadzonej w 2011 roku i są własnością Grupy Allegro. Ilość stojaków rowerowych w mieście wciąż jednak nie jest zadowalająca dla użytkowników tego środka transportu. – W Krakowie jest znaczny progres – mówi Adam Łaczek, aktywista rowerowy. –  Dla porównania we Wrocławiu, czy w Gdańsku stojaków jest jednak nawet kilka razy więcej.

W związku z tym, stojaki montowane są w różnych punktach miasta, głównie w centrum, gdzie dotychczas ich brakowało. Z nowych stojaków skorzysta także Nowa Huta, Podgórze i Krowodrza. Stopniowo pojawiają się one m.in. na Cichym Kąciku, przy skrzyżowaniu ul. Królewskiej z Nowowiejską, na Małym Rynku, rynku Dębnickim, jak też przy ulicach w obrębie Rynku Głównego: Brackiej, Szewskiej, Wiślnej czy Sławkowskiej. – Prace związane z montażem stojaków rowerowych są na ukończeniu – informuje Marcin Wójcik, inspektor w sekcji ds. Realizacji Polityki Rowerowej Miasta. Planowany termin zakończenia inwestycji to 29 listopada.

– W ramach tegorocznego działania zamontowanych zostanie 235 sztuk stojaków w kształcie odwróconej litery U, w tym 33 sztuki w jezdniach ulic dochodzących do Rynku Głównego – wylicza Wójcik. Cenowo najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka INBUD, która wykona inwestycję za 62 tys. 390 złotych.

Dotychczas najwięcej stojaków znajdowało się przy Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego, Stadionie Wisły Kraków, Placu Szczepańskim oraz na terenie PKP.

Rozbudowa KMK Bike

Oprócz montażu nowych stojaków rowerowych, miasto ogłosiło przetarg na doposażenie 15 stacji roweru miejskiego poprzez dostawę dodatkowych modułów rozszerzających stacje wraz z rowerami i jednym terminalem. ZIKiT planuje rozbudować system 50 rowerami w ramach systemu KMK Bike, zamontować dwa moduły stacji rowerowych, jednego terminala stacji KMK Bike, jak również  dostarczyć dodatkowego wyposażenia rowerów i stacji.

comments powered by Disqus