Bezpieczna Wielkanoc na małopolskich drogach, czyli noga z gazu i trzeźwa głowa

fot. LoveKraków.pl

W ubiegłym roku w okresie wydłużonego weekendu związanego ze Świętami Wielkanocnymi na małopolskich drogach doszło do 28 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 36 zostało rannych. Odnotowano również 230 kolizji drogowych, a 100 kierowców było nietrzeźwych. Jak będzie w tym roku? Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wielkanocnych wyjazdów.

– W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informuje Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz podaje, że podczas tegorocznych świąt nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w Małopolsce będzie czuwać ponad 1500 policjantów.

"Nie będzie taryfy ulgowej"

Funkcjonariusze będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym oraz ułatwiać ruch pojazdów.

Kierowcy mogą się spodziewać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. – Dla kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych, nie będzie taryfy ulgowej – podkreśla małopolska policja oraz dodaje, że jazda z nadmierną prędkością, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy też kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu, to główne przyczyny wypadków drogowych.

Kontrola trzeźwości i odblaski

Policja zapowiada, że każda kontrola drogowa związana będzie z badaniem trzeźwości kierującego, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby narażające innych kierowców na niebezpieczeństwo.

– Apelujemy również do pieszych do zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, a także do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego – podsumowują funkcjonariusze.

Przypomnijmy, że w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. (z wyłączeniem autobusów). Zakaz obowiązuje w dniach: 31 marca (sobota) od godz. 18.00 do 22.00, 1 kwietnia (niedziela) od godz. 8.00 do 22.00 oraz 2 kwietnia (poniedziałek) od godz. 8.00 – 22.00.


comments powered by Disqus