Bezpieczniej na drogach. Mniej pijanych kierowców, mniej ofiar

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolska drogówka podsumowała statystyki z pierwszych trzech miesięcy roku. Na drogach w naszym regionie było bezpieczniej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mniej było zarówno wypadków, jak i osób, które w nich ucierpiały. Więcej było natomiast kolizji drogowych.

Od początku stycznia do końca marca na małopolskich drogach zginęło 38 osób. To o 15,5% mniej, niż przed rokiem. W przypadku pozostałych danych spadki były mniej wyraźne: liczba wypadków spadła z 733 na 703 (4% różnicy), a rannych – z 892 na 861 (3,4%). Wzrosła natomiast liczba kolizji drogowych: z 6311 do 6467 (2,4%).

Policja zwraca uwagę, że mniej ofiar zanotowano wśród pieszych. Od stycznia do marca śmierć poniosło 20 pieszych, co oznacza spadek o 23%.

W tym roku policja przeprowadziła jeszcze więcej kontroli trzeźwości, niż przed rokiem. Z ponad 512 tysięcy ich liczba wzrosła do prawie 598 tysięcy. Ujawnionych przypadków kierowania samochodem pod wpływem alkoholu było jednak mniej. – W bieżącym roku przy większej liczbie przebadanych kierujących ujawniono o 26% mniej nietrzeźwych, co może świadczyć o ograniczeniu problemu nietrzeźwości – komentuje sierż. sztab. Janusz Nowobilski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W analizowanym okresie za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50km/h policjanci zatrzymali 419 praw jazdy.

comments powered by Disqus