Bieżanów i Złocień czekają na zbiorniki przeciwpowodziowe. Są nowe decyzje

Zbiornik retencyjny na Serafie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa z czterech brakujących zbiorników przeciwpowodziowych na Serafie i Malinówce uzyskały w marcu pozwolenia wodnoprawne. Wody Polskie planują rozpocząć budowę w połowie przyszłego roku.

Sprawa ciągnie się od kilku lat. Pierwszy z kompleksu pięciu zbiorników został oddany do użytku w 2015 roku i już zdążył pomóc mieszkańcom położonych nad Serafą osiedli. Czekają oni jednak na dokończenie inwestycji, która przewiduje łącznie pięć powiązanych ze sobą suchych zbiorników.

Gdzie powstaną?

Drugi ze zbiorników na Serafie miałby powstać na terenie gminy Wieliczka, między torami kolejowymi a drogą nr 94. Pozostałe trzy to zbiorniki na Malinówce. Jeden zaplanowano na północ od autostrady A4, na zielonych terenach tuż przy węźle wielickim. Drugi – po przeciwnej stronie autostrady, ale o wiele dalej na zachód, w rejonie ulicy Hoborskiego. Trzeci będzie z nim połączony i powstanie w okolicach ulic Koszutki w Krakowie i Słonecznej w Wieliczce.

Nowe decyzje

Dla każdego z tych obiektów trzeba osobno przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia. Wody Polskie mają już komplet potrzebnych decyzji środowiskowych, a w marcu zostały wydane dwa kolejne ważne dokumenty. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wydał pozwolenia wodnoprawne dla zbiorników Malinówka 1 i Malinówka 2.

Kiedy uda się jeszcze uzyskać pozostałe dwa pozwolenia i nie zostaną one zaskarżone, trzeba będzie jeszcze uzyskać osobno pozwolenia na realizację dla każdego ze zbiorników.

Rok prac

– Rozpoczęcie prac związanych z budową wszystkich czterech suchych zbiorników planowane jest w pierwszej połowie przyszłego roku – mówi nam Magdalena Gala z Wód Polskich. – Przewidujemy, że roboty potrwają około 12 miesięcy, ich zakończenie planowane jest w lipcu 2022 roku – stwierdza.

Pieniądze na tę inwestycję mają pochodzić z budżetu państwa i różnych międzynarodowych źródeł – z Unii Europejskiej, Banku Światowego i Banku Rozwoju Rady Europy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus