Bieżanów ucierpiał najbardziej. Praca na kilka dni

23 maja fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Dobre wiadomości są takie, że nie przewiduje się większych opadów, a stan Wisły maleje. To na pewno nie pocieszy mieszkańców części Bieżanowa, którzy wczoraj ucierpieli podczas wylania Serafy. Tam strażacy będą pracować jeszcze przez kilka dni.

Jak informuje Bogdan Klimek z miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, w porównaniu z wczorajszym dniem, sytuacja się polepsza. Wysokość Wisły na stanowisku pomiarowym w Bielanach wynosi 5,76 m i spada.

– Fala się spłaszcza, więc będzie długo schodzić. Około godziny 15 dzisiaj wysokość wody powinna wynieść 5,65 m, a w niedzielę wieczorem już 5,2 m. Nie powinno być więcej kłopotów – powiedział urzędnik.

Problemy natomiast mają mieszkańcy Bieżanowa, których zalała woda z Serafy. – Tam straż będzie jednak miała jeszcze kilka dni pracy w związku z odpompowywaniem wody – dodaje Klimek.

Jednak i dla tego rejonu są pozytywne informacje: jeszcze wczoraj wieczorem zbiornik retencyjny był niemalże wypełniony, dziś już jest pusty.

Nie było akcji ratowniczych

Gen. Leszek Suski, komendant Państwowej Straży Pożarnej zameldował, iż strażacy uczestniczyli jedynie w interwencjach (1,3 tys. w ciągu ostatniej doby w Małopolsce), ale nie akcjach ratowniczych.

– Liczba interwencji będzie wzrastać, bo ludzie proszą nas o wypompowanie wody czy przeniesienie mienia w inne miejsce – stwierdził Suski.

Jeśli chodzi o działania policjantów, to tutaj można tylko chwalić. Funkcjonariusze cały czas pomagali mieszkańcom m.in. nosząc worki z piaskiem. Komendant wojewódzki, nadinspektor Krzysztof Pobuta poinformował, że w działaniach uczestniczyło od wczoraj 800 policjantów.

Na długo zostanie zapamiętana akcja policjantów z Komisariatu Wodnego w Krakowie, którzy uchronili dryfujące tramwaje wodne od rozbicia na filarach mostu Dębnickiego, co również mogłoby zagrozić konstrukcji. Gratulacje i wyrazy uznania w stronę „wodniaków” skierował minister Joachim Brudziński.

Obecnie ruchem w Krakowie kieruje około 100 funkcjonariuszy w 20 punktach.
comments powered by Disqus