Bitwa o krakowskiego czytelnika trwa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Biblioteka Kraków wzięła pod lupę swoich czytelników. Jak się okazuje, z roku na rok przybywa ich coraz więcej.

Trwający w Krakowie Tydzień Bibliotek to dobry pretekst, aby sprawdzić, jak często krakowianie odwiedzają filie Biblioteki Kraków i wypożyczają książki. Według statystyk instytucji liczba czytelników rośnie.

Krakowianie chętniej wypożyczają

W 2018 roku w bibliotece było zarejestrowanych 170 tys. osób, co w porównaniu z rokiem 2017 daje wzrost o 6,53 proc. Z tego aż 147 tys. to aktywni czytelnicy, którzy odwiedzili oddziały biblioteki ponad 1,3 mln razy.

Jakie książki najczęściej wybierali? Na pierwszym miejscu znalazła się „Szkoła latania” Janusza Christy, następnie „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins i „Czerwień jarzębin” Katarzyny Michalak. W 2018 roku biblioteka zakupiła 32 tys. nowych książek.

– Kiedy dwa lata temu podjęliśmy się połączenia czterech bibliotek w jedną, obawialiśmy się, że czytelnicy się w tym wszystkim pogubią. I że zmiana nie będzie sprzyjać większemu uczestnictwu w życiu biblioteki. A jest zupełnie odwrotnie – zaznacza Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków.

Dodaje, że zależy mu na tym, aby „Biblioteka Kraków była nowoczesna, otwarta i jak najbardziej przyjazna czytelnikom”.

– Zwiększające się zainteresowanie wypożyczaniem książek i częstsze odwiedzanie filii daje nam nadzieję, że bitwa o czytelnika nie powinna być przegrana – zaznacza Dziedzic.

Według statystyk najchętniej wypożyczają osoby w wieku powyżej 60 lat (35,31 proc.), a najmniej – osoby w wieku 16–19 lat (2,32 proc.).

Tydzień Bibliotek

Okazji do odwiedzenia bibliotek będzie sporo zwłaszcza w kolejnych dniach. W środę, 8 maja, w naszym mieście rozpoczął się Tydzień Bibliotek. W programie znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek, spektakle teatralne, slajdowiska, lekcje biblioteczne czy spacery literackie „Wawelskie spotkania”. Wielki finał nastąpi 15 maja na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie odbędzie się plenerowy piknik. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie www.biblioteka.krakow.pl.

Idzie nowe

Do końca tego roku w naszym mieście mają zostać otwarte nowe filie biblioteczne.

– W ubiegłym roku została zawarta przedwstępna umowa kupna lokalu użytkowego na os. Złocień przy ul. Agatowej. Filię chcemy w tym miejscu otworzyć do końca 2019 roku. Podobnie jak oddział przy ul. Przyzby na Ruczaju – informuje Halina Szlapa, zastępca dyrektora Biblioteki Kraków ds. inwestycyjnych.

Kolejna filia ma powstać u zbiegu ul. Saskiej i ks. Stoszki. W planach są również remonty w kilku innych budynkach, m.in. przy al. 29 Listopada.

Graj w planszówki

W najbliższych tygodniach biblioteka ma zamiar uruchomić wypożyczalnię gier planszowych. Gry trafią do oddziałów Biblioteki Kraków przy ul. Radzikowskiego 29, Opolskiej 37, Telimeny 9, Teligi 24 oraz na osiedlach Bohaterów Września, Kalinowe i Zgody 7. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>> Biblioteka Kraków uruchamia wypożyczalnię gier planszowych