Black or White dla pacjentów z guzami endokrynnymi

fot. Krzysztof Kalinowski

Grzegorz Turnau, Kabaret Hrabi, Motion Trio to zaledwie część artystów, którzy zagrają dla chorych na nowotwory neuroendokrynne (NET) podczas 5. Edycji Festiwalu "Black or white”. Koncert finałowy Festiwalu odbędzie się 27 czerwca o godz. 18 na scenie Klubu Studio.

Impreza ma na celu promowanie wiedzy na temat nowotworów NET, całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany dla fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii, pod której opieką pozostają pacjenci z guzami endokrynnymi.

– W tym roku nasz koncert będzie naprawdę wyjątkowy, minęło bowiem pięć lat od momentu, kiedy zorganizowaliśmy jego pierwszą edycję. Nie spodziewałam się, że artyści i mieszkańcy Krakowa tak chętnie będą uczestniczyć w wydarzeniu poświęconemu tak trudnemu tematowi, jakim są nowotwory neuroendokrynne – mówi dr hab. Anna Swa-Staszczak, endokrynolog Oddziału Klinicznego Endokrynologii, pomysłodawczyni Festiwalu Black or White.

– Poprzednie edycje pokazały nam jednak, że wspólne działanie może przyczynić się do poprawy diagnostyki pacjentów, dlatego pomimo pandemii dołożyliśmy wszelkich starań, by zorganizować kolejną edycję wydarzenia – dodaje.

Koncert organizowany jest przez Klinikę Endokrynologii NSSU w Krakowie we współpracy z miastem Kraków celem wsparcia Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii i promowania wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych. Bilety dostępne na stronie internetowej www.ticketclub.pl

Najbardziej zagrożenie 60-latkowie

Nowotwory neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (ang. Neuroendocrine tumors), to nietypowe nowotwory, które mogą rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych charakterystycznych objawów. Blisko 70% z nich zlokalizowana jest w obszarze żołądka, jelit oraz trzustki. Szczyt zapadalności na nowotwory NET przypada na szóstą dekadę życia, niezależnie od płci.

Guzy te mogą być zlokalizowane w jednym miejscu lub obejmować kilka narządów naraz. Ze względu na to, że rozwój nowotworów neuroendokrynnych przebiega niemal bezobjawowo lub objawy te imitują inne schorzenia, diagnostyka nowotworów NET stanowi dla lekarzy wyzwanie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus