BO 2019. Co nas czeka?

Rewitalizacja skweru przy ul. Krowoderskich Zuchów fot. UMK
W tym roku czeka nas kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. A jednostki przygotowują się do realizacji zadań z poprzedniego głosowania.

Na ostatniej sesji radni przyjęli nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego. Wiadomo już, że kolejna edycja się odbędzie i w jakich terminach muszą się zmieścić poszczególne jej etapy. Czas głosowania ma pomóc w tym, żeby zachęcić do udziału jak największą liczbę mieszkańców. Dłuższy będzie też czas na weryfikację projektów i ewentualne odwołania.

Krakowianie będą zgłaszać swoje projekty w maju. Podobnie jak do tej pory, mogą liczyć na pomoc pracowników jednostek, które później będą te zadania realizować – np. ZZM czy ZDMK. O wszystkich spotkaniach i warsztatach dotyczących tej sprawy będziemy na bieżąco informować.

Co ważne, teraz każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić swój projekt, nie obowiązuje już ograniczenie wiekowe od 16 lat. Oczywiście trzeba spełnić wszystkie formalne kryteria, ale młodsi mieszkańcy mogą spróbować swoich sił.

Głosowanie przypadnie na przełom września i października, wakacyjne wyjazdy nie powinny więc przeszkodzić w oddaniu głosu. Natomiast czas na realizację przyjdzie w kolejnym roku. W budżecie zostało na to zarezerwowane 30 milionów złotych.

W tamtym roku głos, teraz realizacja

Równocześnie miasto przygotowuje się do realizacji tych zadań, które wygrały w minionej edycji. W parku przy Zakrzowieckiej zostanie zamontowana platforma pod gniazdo bocianie, przy ul. Lipskiej powstanie zielony skwer, a przy al. Róż będzie można usiąść na nowych siedziskach.

Pod Kopcem Piłsudskiego znajdzie się plac zabaw, a na kilku innych placach wymienione zostaną urządzenia do zabawy. Nad Bagrami stanie tężnia solankowa, rozpoczną się też prace przy budowie toalet. To tylko część przykładów – zadania z Budżetu Obywatelskiego będą realizowane w każdej z 18 dzielnic.

Starsze zadania

W budżecie są też pieniądze na te zadania z wcześniejszych edycji, które z różnych powodów nie doczekały się jeszcze realizacji. To m.in. ścieżki rowerowe w Krowodrzy, pod wspólnym hasłem „Łączymy parki Krakowa” czy przedłużenie ścieżki rowerowej na al. Solidarności.

Są też i duże zadania, które z definicji nie mogły być zrealizowane w ciągu jednego sezonu. To np. kolejna część zagospodarowania Bagrów, tężnia solankowa przy Łąkach Nowohuckich czy park kieszonkowy przy ul. Wadowickiej (pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ).
comments powered by Disqus