Bon na profilaktykę. Niedzielski chce zreformować system ochrony zdrowia?

fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter

– Powołaliśmy specjalny zespół doradczy złożony z najlepszych ekspertów w dziedzinie medycyny. Głównym jego zadaniem jest przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej.

Minister wdraża “recovery plan”, którego celem jest przywrócić pełną dostępność do usług  medycznych w kraju. Dostęp do niektórych z nich był w ostatnich miesiącach mocno ograniczony. – Zaniedbaliśmy również działania profilaktyczne i istnieje ryzyko, że choroby, które przed pandemią wyłapywaliśmy na bieżąco, będziemy diagnozować z opóźnieniem – tłumaczył Niedzielski.

Bon na profilaktykę i likwidacja kolejek

– Pierwszy punkt naszego planu to propozycja w formie „bonu na profilaktykę”, a właściwie pakietu badań. Każda osoba po 40 roku życia będzie mogła przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne – przedstawiał szef resortu zdrowia.

Kolejnym zadaniem nowego zespołu jest uwolnienie limitów i likwidacja kolejek do lekarzy. – Zniesiemy limity na pewien czas całkowicie, żeby zwiększyć dostępność do usług medycznych i możliwość dostania się do specjalisty. Pozwoli to nadgonić zaległości w ochronie zdrowia i zlikwidować kolejki – kontynuował minister.

Ministerstwo zdrowia chce również rozszerzyć działanie Krajowej Sieci Onkologicznej i to samo rozwiązanie wprowadzić w dziedzinie kardiologii. Ponadto Adam Niedzielski zapowiedział pomoc w zakresie psychiatrii i problemów psychicznych m.in. wśród młodych ludzi. – Najgorsze konsekwencje izolacji dotyczą ludzi relatywnie młodych – podsumował swoje wystąpienie Adam Niedzielski.

comments powered by Disqus