Bronowice przez 2 tygodnie bez tramwajów

Ulica Karmelicka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na przełomie kwietnia i maja pasażerowie dojeżdżający tramwajami do Bronowic muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Urzędnicy biorą się za tymczasową naprawę zniszczonego torowiska.

Od soboty 23 kwietnia przez dwa tygodnie na Bronowice nie będą jeździć tramwaje. Do 7 maja wymieniane będą płyty monolityczne na ulicy Królewskiej, w okolicy skrzyżowania z aleją Kijowską oraz modernizowane zwrotnice do wjazdu na pętlę w Bronowicach.

Remonty na Królewskiej i pętli Bronowice

Prace naprawcze spowodują, że pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość oraz liczyć z ogromnym tłokiem w komunikacji zastępczej. Zamiast 27 tramwajów jadących na godzinę w czasie szczytu komunikacyjnego będzie przynajmiej 24 kursów autobusów przegubowych, które mogą pomieścić zdecydowanie mniej osób niż tramwaje.

– Przygotowujemy zastępczą komunikację autobusową na czas remontu, w sposób podobny do tego, jak taka komunikacja funkcjonowała w przeszłości. Szacujemy, że w jedną stronę będzie to przynajmniej 21 autobusy przegubowe w godzinach szczytu. Remont będzie prowadzony w czasie weekendu majowego, gdy liczba pasażerów jest mniejsza niż zwykle – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Czyli w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego autobusy spod Teatru Bagatela pojadą z częstotliwością co 2,5 minuty. Poza szczytem pojazdy MPK będą kursować co 3 minuty.

Liczba kursów zależna od posiadanego taboru

Liczba kursów w ramach komunikacji zastępczej uzależniona jest od rezerw taboru miejskiego przewoźnika. – Są możliwości, aby pulą pojazdów, które posiadamy w wypadkach powstania linii specjalnej zastępującej tramwaj, funkcjonowała komunikacja autobusowa zastępcza. Jednak nie ma tak, że na placu trzymamy dużo autobusów, które nie są wykorzystywane – podkreśla Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Przedstawiciel ZIKiT zapewnia, że ostatecznych konkretów odnośnie funkcjonalna komunikacji podczas remontu na Bronowicach należy spodziewać się za kilka dni.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza Bronowice