Budda kontempluje w Bunkrze Sztuki [ZDJĘCIA]

„Budda, Mars i jeleń” to nowa wystawa w Bunkrze Sztuki fot. mat.prasowe Bunkra Sztuki
Kolaże, instalacje, filmy i posąg Buddy. Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę Piotra Lutyńskiego „Budda, Mars i jeleń”.

– Podzielone tematycznie przestrzenie wystawy są odzwierciedleniem zainteresowań artysty związanych z nauką, naturą, duchowością i kosmosem. Piotr Lutyński gromadził różne obiekty i zmieniał ich funkcję, dzięki czemu tworzył różne instalacje – mówi Mirosława Bałazy, kuratorka wystawy.

W galerii zobaczymy dzieła artysty zestawione z pracami z lat 2003–2018. Lutyński to malarz, rzeźbiarz, twórca instalacji, obiektów i rysunków, muzyk.

Artysta słynie z tego, że realizuje muzyczno-wizualne pokazy, w których uczestniczą żywe zwierzęta. Ich obecność jest zestawiana z poezją, muzyką, rzeźbami czy kompozycjami malarskimi.

Lutyński wielokrotnie podkreślał, że w swojej twórczości pozwala „naturze na naturalność, a sztuce na sztuczność”.

Mars, Budda i natura

Na dwóch piętrach w Bunkrze Sztuki powstały następujące przestrzenie: Buddy, Marsa, zwierzęcia, symboli biologicznych i przestrzeń projektu KR 736EJ.

Dzięki temu zobaczymy spięte klamrą sztuki fascynacje artysty pełne ironii, poczucia humoru, ale i dystansu.

– Początkiem wystawy jest kontemplacyjna przestrzeń Buddy, w której oprócz figury prezentujemy abstrakcyjne obrazy. Kolejnym przystankiem na naszej ekspozycji jest przestrzeń Marsa, w której pokazujemy wielkoformatowe płótna, malarskie obiekty i lighboxy powstałe z połączenia prac Lutyńskiego i prac prezentujących planetę – kontynuuje Mirosława Bałazy.

Wehikuł sztuki

Jedną z przestrzeni jest również Projekt KR 736EJ. Chodzi o numer rejestracyjny autobusu będącego pracownią artysty.

Chociaż w Bunkrze Sztuki samego pojazdu nie zobaczymy, to czeka na nas dokumentacja artystycznych działań z nim związanych.

– Prezentujemy video-instalację związaną z mobilną pracownią KR 736EJ. Projekt miał początek w 2007 roku. Lutyński kupił autobus, który nazywał „żywą rzeźbą”. Pojazd stał się mobilną pracownią, wokół której miały miejsce performanse i koncerty. W Bunkrze Sztuki pokazujemy film „Koncert morski dla Tadeusza Kantora” – mówi kuratorka wystawy.

Będzie muzycznie

„Budda, Mars i jeleń” to nie wszystko. W związku z nową wystawą galeria przygotowała również program wydarzeń towarzyszących. W najbliższą sobotę (8 lutego) o 18.00 zaplanowano muzyczny performans zespołu Rdzeń (bilet wstępu: 2 zł). W niedzielę 16 lutego po ekspozycji oprowadzi Piotr Lutyński, a 14 marca w Bunkrze Sztuki wystąpią Ryszard Krynicki & Rdzeń.

comments powered by Disqus