Budowa Centrum Muzyki przy Błoniach. Ruszyły konsultacje społeczne

To w tym rejonie ma powstać Centrum Muzyki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowianie mogą zabrać głos w sprawie budowy Centrum Muzyki przy Błoniach. 2 listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których zaplanowano m.in. spotkanie z mieszkańcami w hali Cracovii.

Wszystkie informacje dotyczące inwestycji są dostępne na stronie Miejskiego Centrum Dialogu i w Biuletynie Informacji Publicznej. Krakowianie swoje uwagi dotyczące planowanej inwestycji mogą zgłaszać do 29 stycznia 2021 roku.

W ramach konsultacji miasto planuje spotkanie z mieszkańcami, które według planów ma się odbyć 16 stycznia 2021 roku w hali Cracovii przy al. Focha 40.

Powrót do dawnej koncepcji

Miasto podjęło decyzję o budowie swojego Centrum Muzyki po tym, jak nie mogło dojść do porozumienia z województwem w kwestii budowy kompleksu w rejonie ul. Skrzatów na Grzegórzkach. Dlatego też powróciło do dawnej koncepcji, która zakładała powstanie takiego obiektu w Cichym Kąciku.

Centrum Muzyki ma powstać na 3-hektarowym terenie przy ul. Piastowskiej 20, który został przekazany miastu w ramach porozumienia z fundacją „Capella Cracoviensis”. Obiekt stanie się siedzibą miejskich orkiestr – Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii.

W budynku będzie się znajdować sala koncertowa z widownią na 1000 osób, scena dla 120 osób, balkon dla chóru na 80 miejsc, garderoby, biura, aula i ogólnodostępne foyer. Natomiast przy obiekcie ma powstać parking dla 250 samochodów.

Do tej pory na działkach w Cichym Kąciku działały firmy prywatne (m.in. stacja benzynowa, warsztat samochodowy, karczma czy myjnia samochodowa) czy tzw. „Bezogródek” pełen food trucków.

Głos radnych

O przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie inwestycji przy Błoniach apelowali radni klubu „Kraków dla mieszkańców”. Zwracali uwagę, że pierwotna lokalizacja Centrum Muzyki została wypracowana z mieszkańcami, a nagła zmiana decyzji i plan budowy sali koncertowej „nie był poprzedzony wysłuchaniem głosu krakowian”.

Miasto jednak negatywnie zaopiniowało projekt uchwały. Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa zaznaczał, że na obecnym etapie przeprowadzenie konsultacji nie jest uzasadnione.

Ostatecznie radni podczas wrześniowej sesji rady miasta przyjęli uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Więcej >>> Miejskie orkiestry zagrają przy Błoniach? Będą konsultacje w sprawie budowy Centrum Muzyki


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec