Budowa Trasy Łagiewnickiej bez zezwoleń

Budowa Trasy Łagiewnickiej

Komplikują się sprawy związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Inwestycja wystartowała, ale inwestor ma tylko jedno z czterech niezbędnych zezwoleń.

Nowa droga przebiegać będzie od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ul. Beskidzką i z ul. Halszki. Jest to odcinek o długości 3,5 km. W ramach projektu powstanie również 2,5-kilometrowa linia tramwajowa. Trasa połączy osiedle Ruczaj i ul. Zakopiańską z osiedlami Wola Duchacka i Kurdwanów. Inwestycja została podzielona na cztery etapy.

Etap pierwszy rozpoczął się 22 lutego tego roku. W ramach tej fazy ma powstać węzeł drogowy 8 Pułku Ułanów. I to jedyny fragment Trasy Łagiewnickiej, który ma pozwolenie na realizację inwestycji.

Trzy etapy bez pozwolenia

Sprawy zaczynają komplikować się przy kolejnych trzech etapach. Drugi fragment obejmuje odcinek od ul. Grota-Roweckiego, aż do ul. Ludwisarzy. – Jesteśmy w trakcie weryfikowania dokumentacji. To będzie najtrudniejszy etap z punktu widzenia zdobycia decyzji, bo trzeba zabezpieczyć interes stron, które wezmą udział w postępowaniu – tłumaczy Krzysztof Migdał, członek zarządu Trasy Łagiewnickiej. Termin wydania zezwolenia nie jest jeszcze znany.

Etap trzeci ma przebiegać od ul. Ludwisarzy do ul. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po weekendzie majowym ma pojawić się obwieszczenie o ponownym przeprowadzeniu oceny odziaływania inwestycji na środowisko. Wtedy mieszkańcy będą mieli 30 dni na zgłoszenie uwag i cała dokumentacja trafi do ponownej oceny przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ), a następnie do wydziału architektury Urzędu Miasta Krakowa w celu wydania zezwolenia na realizację budowy.

Trwa kolejne postępowanie

Od dziś (wtorek) ponownie mieszkańcy mogą zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko czwartego etapu Trasy Łagiewnickiej (odcinek od ul. Halszki do ul. Totus Tuus). Zbieranie uwag przez urzędników zakończy się pod koniec maja. Cała dokumentacja ponownie trafi do RDOŚ.

– Mamy nadzieję, że zezwolenie uda nam się zdobyć w lipcu. Zgodnie z harmonogramem, na początku wakacji powinna rozpocząć się przebudowa pętli tramwajowej na Kurdwanowie. Wykonawca ma czas do końca września na zakończenie prac na tym odcinku – mówi Migdał.