Budowa węzła na A4 idzie zgodnie z planem. Za tydzień zmiana w organizacji ruchu [ZDJĘCIA]

Budowa węzła Niepołomice fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od przyszłego czwartku kierowcy pojadą już pierwszym fragmentem nowej nawierzchni w rejonie budowanego węzła autostradowego Niepołomice. Na zakończenie wszystkich prac trzeba poczekać do czerwca przyszłego roku.

Węzeł powstaje w Podłężu – dokładnie w tym miejscu, w którym autostrada krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 964. Jego uruchomienie będzie oznaczać znaczące skrócenie dystansu pomiędzy Niepołomicami a Krakowem, ułatwi też dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Ograniczy też ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką i położone w pobliżu miejscowości. Samorząd zabiegał o tę inwestycję od kilkunastu lat.

Umowa została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Teraz prace są już zaawansowane – na zdjęciach z powietrza można zobaczyć zarys, jak będą przebiegać odcinki nowych jezdni.

Prace prowadzone są nie tylko przy budowie łącznic, ale też na drodze wojewódzkiej. Powstają na niej dwa ronda, po obydwu stronach autostrady.

Fragmentem jednego z nich już w przyszłym tygodniu pojadą pierwsi kierowcy. Dzięki temu wykonawca będzie mógł zająć się budową w tym miejscu, w którym teraz przebiega ruch. – W czwartek 8 sierpnia będzie zmiana organizacji ruchu. Samochody dalej będą jeździć wahadłowo, ale już przez połowę północnego ronda – mówi nam Bogusław Iwulski z Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Najbliższy cel jest taki, by obydwa ronda były już połączone. Ma to nastąpić we wrześniu. – Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, nawet na poszczególnych odcinkach są niewielkie wyprzedzenia – mówi przedstawiciel urzędu.

Węzeł ma być gotowy w czerwcu przyszłego roku. Inwestycja za prawie 42 miliony jest współfinansowana ze środków samorządu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

comments powered by Disqus