Budżet Obywatelski. Czego młodsi mieszkańcy mogą się nauczyć od seniorów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Budżet Obywatelski po raz kolejny daje głos seniorom! Jeśli chodzi o składanie wniosków i głosowanie, to młodsi krakowianie mogą się wiele od nich nauczyć.

Starsze osoby coraz częściej i chętniej angażują się w społeczne inicjatywy i biorą udział w różnych wydarzeniach. A w tym wszystkim jeszcze znajdują czas na Budżet Obywatelski.

– Z punktu widzenia BO mamy dwa istotne etapy: składania wniosków i głosowania. W pierwszym etapie w porównaniu z rokiem 2018 udział osób powyżej 65. roku życia wynosił 1,75%. W tym roku to 3,2%. Jak widać, dwukrotnie udało nam się zwiększyć udział seniorów w BO – mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Źródła informacji

Skąd seniorzy mogą czerpać wiedzę na temat BO? Głównym źródłem informacji są przede wszystkim działające na terenie całego Krakowa Centra Aktywności Seniora. Obecnie w mieście działa 40 takich placówek – od Swoszowic po Nową Hutę. Skupiają one prawie 2,5 tys. krakowian.

– Oprócz tego kierujemy informacje do klubów seniora czy związków zrzeszających seniorów. Na etapie składania projektów staramy się przekazywać seniorom materiały instruujące, w jaki sposób można tworzyć projekty, spotykamy się też w formule spotkań warsztatowych – dodaje Płoskonka.

Podkreśla, że zaangażowania w BO możemy się od starszych mieszkańców Krakowa uczyć.

– W BO udział bierze niewielki odsetek młodzieży. Z całą pewnością seniorzy składają też ciekawsze projekty, są one z reguły międzypokoleniowe, uwzględniające potrzeby nie tylko osób starszych, ale też dzieci – podkreśla Mateusz Płoskonka.

Aktywnie i kulturalnie

Podczas jednej z poprzednich edycji BO seniorzy otrzymali 1000 darmowych biletów do kina dla seniorów z Dzielnicy I. W ramach inicjatywy każdy senior mógł za darmo pójść na dowolnie wybrany film z repertuaru kina Paradox. Mieszkańcy mogli również wziąć udział w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i porozmawiać o filmach w gronie rodziny i znajomych.

Oprócz tego seniorzy mogli brać udział w zajęciach nordic walking na Bulwarach Wiślanych, uczestniczyć w zajęciach sportowo-rekreacyjnych „Zdrowy Kręgosłup” czy lekcjach jogi.

Jak nowe

Mając na uwadze potrzeby seniorów, na Prądniku Białym zrekultywowano trasę spacerową nad Białuchą i Bibiczanką. Przy Opolskiej wyremontowano schody i podjazd dla wózków na trasie prowadzącej z ul. Nad Sudołem do ul. Opolskiej, co znacznie ułatwiło korzystanie z nich osobom starszym i niepełnosprawnym.

Na terenie ogródka jordanowskiego w Łagiewnikach zamontowano nowe ławki, a w Podgórzu Duchackim powstała siłownia na wolnym powietrzu. Natomiast nad zalewem Nowohuckim seniorzy mogą spędzać czas przy postawionych tam stolikach.

Oprócz tego w każdej edycji BO ważnym punktem jest zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. To właśnie seniorzy są w czołówce, jeśli chodzi o wypożyczanie i czytanie książek. W jednej z edycji wygrał projekt, dzięki któremu w bibliotece w Swoszowicach zorganizowano m.in. spotkania klubu dyskusyjnego dla seniorów.

Jednym z pierwszych ważnych projektów była wygrana zadania ogólnomiejskiego „Telefon ratujący życie”. Osoby samotnie mieszkające otrzymały telefony komórkowe ze specjalnymi bransoletkami. Urządzenia umożliwiają wezwanie pomocy (senior może zadzwonić na wskazany wcześniej numer lub na pogotowie ratunkowe) i mają również zapisane dane o grupie krwi i przebytych chorobach.

 

comments powered by Disqus