Budżet obywatelski Małopolski. Krakowianie wybiorą spośród 38 zadań

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
188 zadań zostało dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego organizowanego przez województwo. Spośród nich 38 to projekty dla Krakowa.

Znamy już listę wszystkich zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wynik jest rekordowy: mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 188 zadań – czyli o 38 więcej niż przed rokiem. Głosowanie rozpocznie się w poniedziałek 9 września i potrwa do końca miesiąca.

Kraków w czołówce

Wiosną, w trakcie składania propozycji zadań mieszkańcy zgłosili 239 propozycji – najwięcej w historii wszystkich edycji. Weryfikację przeszło pozytywnie 188 pomysłów. Najwięcej z nich, bo 38, dotyczy subregionu Miasto Kraków. Na drugim miejscu jest Subregion Tarnowski, z 37 zadaniami, a na trzecim – z 36 zadaniami – Subregion Sądecki. Mieszkańcy Małopolski Zachodniej będą mogli wybierać z 31 zadań, a Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego i Subregionu Podhalańskiego – z 23 pomysłów.

Wśród wszystkich pomysłów przeważają zadania o charakterze sportowym i turystycznym – w sumie jest ich aż 57. Mieszkańcy zaproponowali też sporo pomysłów kulturalnych (43), zdrowotnych (30), edukacyjnych (29) czy transportowych (16).

Listę wszystkich dopuszczonych zadań można sprawdzić TUTAJ.

W tym roku autorzy zadań mogli po raz pierwszy odwołać się od wstępnej weryfikacji ich pomysłów. Ich protesty rozpatrywała w sierpniu specjalnie powołana do tego Rada Budżetu Obywatelskiego. W sumie wpłynęło 21 odwołań, z czego cztery zostały uznane za zasadne.

Udział w głosowaniu może wziąć każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat. Nie trzeba być zameldowanym. Tak jak w latach ubiegłych, mieszkańcy mają jeden głos i mogą go oddać tylko na jedno zadanie z subregionu, w którym mieszkają.

Trzy sposoby

W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego będzie można zagłosować na trzy sposoby. Najprostszym i najszybszym będzie oddanie głosu przez internet – już 9 września na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalny panel do głosowania. Dopuszczona zostanie też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – wrzucając go do jednej z 26 stacjonarnych urn. Głosować będzie również można korespondencyjnie. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.

W tym tygodniu poznamy też ostateczną listę projektów w krakowskim Budżecie Obywatelskim.

comments powered by Disqus