Budżet Obywatelski rozruszał Kraków

Street Workout Park fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl
Joga i tango na rondzie, maszerowanie z kijkami po bulwarach, ćwiczenia wzmacniające kręgosłup – między innymi takie projekty wygrywały w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego.

Dolna płyta ronda Mogilskiego kojarzy się nam z dziesiątkami tramwajów i ludźmi pędzącymi w komunikacyjnym szczycie, którzy przesiadają się z pojazdu do pojazdu. Zbigniew Semik pomyślał, że w tym tętniącym życiem miejscu można ćwiczyć jogę i tańczyć tango.

Inne spojrzenie na rondo

W 2016 roku udało się zrealizować jego projekt pt. „Milonga na Mogilskim”. W wakacyjne popołudnia na dole ronda pojawiła się scena i dziesiątki fanów argentyńskiego tanga. W ubiegłe wakacje tango zostało zastąpione przez jogę. Ze środków BO zostały zakupione maty i opłaceni nauczyciele do prowadzenia zajęć.

– Pomyślałem, że warto ożywić to miejsce. Myślę, że się udało – podkreśla.

Kijki w ruch

Sportowe projekty były realizowane także na Bulwarach Wiślanych. Do spacerujących, biegających i jeżdżących na rowerach dołączyli seniorzy z kijkami.

Panie i panowie spotykali się popołudniami i wieczorami przy stadionie na placu Na Groblach, po czym wyruszali na zaplanowaną wcześniej trasę. Kto miał swoje kijki, chodził z nimi. Kto dopiero stawiał pierwsze kroki, mógł wypożyczyć sprzęt kupiony w ramach projektu „Chodź na kijki” – 15 par nowych kijków.

„2:0 dla Kantorowic”

Kraków to nie tylko zabytkowe centrum, a Budżet Obywatelski jest dla każdego mieszkańca. Przykładem jest osiedle Kantorowice w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, które wybrało m.in. projekt „2:0 dla Kantorowic”

Dzięki rekultywacji 1000m2 terenu przy ulicy Zakole powstało boisko, które służy nie tylko do gry w piłkę. Takiego miejsca bardzo tam brakowało, bo w okolicy nie ma szkoły z boiskiem i salą gimnastyczną.

Street Workout Park

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy zyskali też kilka miejsc do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała.

– To najzwyklejszy komplet wyższych i niższych rurek, które są ze sobą połączone. Takie ułożenie sprawia, że ćwiczyć mogą ludzie o różnych warunkach fizycznych – wysocy i niscy, starzy i młodzi. Podłoże wyłożone jest dla bezpieczeństwa miękką matą. Dobre jest to, że można przyjść poćwiczyć o każdej porze i obiekt jest dostępny dla wszystkich – tłumaczy Maksym Riznyk, który złożył projekt m.in. na powstanie street worokut parku przy Tauron Arenie Kraków.

Inne, przykładowe projekty sportowe zrealizowane w 2018 roku:

Bronowice:

Sportowe soboty – edukacja sportowa dzieci i młodzieży: ogólnorozwojowe zajęcia dla osób w wieku 6–18 lat z udziałem trenerów.

Podgórze Duchackie:

Profesjonalne zajęcia biegowo-ruchowe dla mieszkańców osiedli Dzielnicy XI.

Mini siłownia na wolnym powietrzu dla osiedla Piaski Nowe.

Pogórze:

Seniorzy ćwiczą na wolnym powietrzu.

Mistrzejowice:

Zdrowy kręgosłup – bezpłatne zajęcia gimnastyczne 2018: zajęcia grupowe dla kobiet i mężczyzn ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie kręgosłupa.

Bieżanów Prokocim:

Otwarte zajęcia biegowo-ruchowe na osiedlach Złocień i Prokocim.

comments powered by Disqus