Bunkier Sztuki planuje przeprowadzkę

Bunkier Sztuki czeka remont. Na razie jednak warto zajrzeć tu ze względu na trzy nowe wystawy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W przyszłym roku ma się rozpocząć długo oczekiwany remont Bunkra Sztuki. Według szacunków pochłonie on od 23 do 24 mln zł. Na czas prac galeria sztuki współczesnej zmieni adres. Obecnie galeria koncentruje się na bieżącej działalności, czego owocem są trzy nowe wystawy.

– Mam nadzieję, że remont rozpocznie się w maju lub czerwcu 2020 roku – mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki i MOCAK-u.

Przeprowadzka

Instytucja chce na ten cel pozyskać środki z Funduszy Norweskich i, jak informuje dyrektorka – ma zapewnienie, że miasto przekaże odpowiednią kwotę na remont.

– Obecnie kończymy plan funkcjonalno-użytkowy i będziemy szukać inwestora wykonawczego. Zorganizujemy duży przetarg, bo to kwoty na poziomie europejskim. Jeśli nie uda nam się trafić na oferty mieszczące się w naszych możliwościach finansowych, będziemy musieli go unieważnić i zacząć następny. Tutaj jest pewien moment zawieszenia w kwestiach planowania. Będę się starać, aby wykonawcę prac wyłonić w grudniu – zapowiada Potocka.

Do końca kwietnia przyszłego roku Bunkier ma zamiar wyprowadzić się z dotychczasowej siedziby. Galeria – według wstępnych planów – na czas prac ma działać na parterze Domu Związku Artystów Plastyków przy ul. Łobzowskiej. Nie oznacza to jednak, że Bunkier podczas remontu zostanie zamknięty.

– Jeśli uda nam się przenieść w to miejsce, część przestrzeni przeznaczymy na galerię, w której będą prezentowane wystawy poświęcone głównie Krakowowi. W czasie remontu będziemy organizować wystawy i prowadzić księgarnię – informuje dyrektorka Bunkra Sztuki.

Nowości w Bunkrze

Jak na razie w galerii przy Plantach można zobaczyć trzy nowe wystawy.  

NOWE WYSTAWY >>> BUNKIER SZTUKI PROWOKUJE DO MYŚLENIA [ZDJĘCIA]

Jedna z nich – Richard Mosse „Przybywający/Incoming” jest jednym z punktów programu festiwali Sacrum Profanum i Unsound.

Mosse w swojej pracy dokumentalisty i artysty tropi ślady i miejsca ludzkich dramatów. Fotografował zniszczenia w byłej Jugosławii, miasta po trzęsieniu ziemi w Iraku, Pakistanie i na Haiti czy opuszczone pałace Saddama Husseina, a także życie rebeliantów w kongijskiej dżungli.

W swoich pracach używa kamer termowizyjnych, które są w stanie rejestrować zdarzenia odległe nawet o 20 kilometrów. Ekspozycja została podzielona na dwie części – „Zamek” i „Przybywający”. Pierwsza z nich jest spojrzeniem na miasta uchodźców. Artysta zwraca tu uwagę na następujący problem: obok miast, w których mieszkają ludzie od pokoleń, powstają doraźne, odarte z kultury, piękna i wygody.

Druga część to „Przybywający”. W prezentowanych w przestrzeni wystawy materiałach video możemy podejrzeć, jak wygląda lądowanie uchodźców na brzegach Grecji. Tu sceny przesiąknięte dramatyzmem mieszają się z tymi zwyczajnymi.

Frukta i paszczęki 

Kolejną propozycją Bunkra Sztuki jest ekspozycja „Frukta i paszczęki. Malarstwo, rzeźba i muzyka” Kamila Kukli. W swojej twórczości łączy abstrakcję, figurację, formę, antyformę, harmonię i ekspresję.

– Kukla prezentuje medialną wystawę – kompozycję dźwiękową i malarstwo. To pewien rodzaj rozbuchanego autsajderstwa związanego m.in. z biologicznością czy przyrodą. Tu wszystko zapada się w abstrakcje – tłumaczy Maria Anna Potocka.

Sanktuarium

Trzecią wystawą, którą można oglądać w Bunkrze Sztuki, jest „Sanktuarium”. To pierwsza indywidualna prezentacja twórczości Anny Sztwiertni w publicznej instytucji kultury. Prezentacja towarzyszy tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.

Na czas trwania ekspozycji Galeria Dolna została przekształcona w nową odsłonę legendarnego, nowojorskiego Sancturay Club, który działał w latach 1969–1972 w opuszczonym luterańskim kościele. Był pierwszą gejowską dyskoteką w Ameryce.

„Przetwarza w nim motywy zaczerpnięte z chrześcijańskich obrządków, zabiegów uzdrowiskowych, formuł w duchu New Age oraz imprez rave i techno, rozwijając artystyczny, transowy rytuał, który pozwala wykroczyć poza doświadczenia codzienności” – czytamy w opisie wystawy.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here