Bunkier Sztuki prezentuje „polskie skarby”

Bunkier Sztuki zaprasza na nową wystawę fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W Bunkrze Sztuki trwa wystawa „Artyści Polscy w kolekcji Bunkra Sztuki”. Galeria prezentuje dzieła prawie 50 twórców.

W kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej znajduje się obecnie 400 prac kilkudziesięciu artystów polskich i zagranicznych. Od 10 sierpnia w budynku galerii można zobaczyć pierwszą, kompleksową prezentację jej zbiorów od 2015 roku.

– Wystawa ma na celu przede wszystkim ukazanie różnorodności reprezentowanych w Kolekcji mediów i problemów. Ekspozycja obejmuje dzieła od lat 60. do współczesności – informuje Joanna Terpińska, rzeczniczka prasowa Bunkra Sztuki.

Na ekspozycji znalazły się prace twórców takich jak m.in. Jakub Woynarowski, Rafał Bujnowski, Małgorzata Markiewicz, Kinga Araya, Tomek Baran, Joanna Pawlik, Krzysztof Pijarski, Grzegorz Mart, Bartek Materka, Laura Pawela, Joanna Pawlik, Krzysztof Pijarski, Maria Pinińska-Bereś, Wojciech Puś, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Jadwiga Sawicka czy Janek Simon.

Od początku

Galeria zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki od początku swojego istnienia, a więc od połowy lat 60. W przeszłości, działając w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych, otrzymywała fundusze z Wydziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie na zakup prac artystów krakowskich.

Kolekcja na nowo

W 1993 roku większość zbiorów trafiło na aukcję, a pieniądze przeznaczono na bieżącą działalność. W tym samym czasie na kilka lat wstrzymano nowe zakupy. Budować kolekcję zaczęto znowu początkiem XXI wieku. Nadal w przeważającej części zasilały ją prace artystów z Krakowa lub związanych z naszym miastem.

W 2012 roku zaczął funkcjonować ministerialny program „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”, dzięki któremu galeria kupiła kilkadziesiąt prac.

Jak dotąd, największy pokaz Kolekcji Bunkra odbył się w 2007 roku w Sukiennicach w ramach wystawy Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej. Zaprezentowano wtedy około 100 prac.

Najnowszą ekspozycję można oglądać do 1 września 2019 roku.

comments powered by Disqus