Buspasy dostępne dla motocyklistów, ale już nie dla rowerzystów

Od przyszłego roku buspasy będą dostępne również dla motocyklistów. Swoją decyzję ogłosił dziś prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Dbamy o bezpieczeństwo kierowców jednośladów oraz samochodów - wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka gospodarza Krakowa.

W Krakowie do tej pory buspasy dostępne były tylko dla kierowców autobusów oraz taksówek. Od przyszłego roku legalnie po specjalnych pasach będą mogli poruszać się kierujący motocyklami. Dziś na specjalnym spotkaniu z fanami jednośladów swoją decyzję ogłosił Jacek Majchrowski.

Zadecydowały względy bezpieczeństwa

- Dbając o bezpieczeństwo kierowców pojazdów, prezydent doszedł do wniosku, że buspasy będą użytkowane również przez motocyklistów - mówi w rozmowie z nami Monika Chylaszek z Urzędu Miasta Krakowa. Rzeczniczka Jacka Majchrowskiego tłumaczy, że obowiązujące przepisy o ruchu drogowym dają możliwość wyprzedzania samochodów przez kierowców jednośladów, ale jest to niebezpieczne. - Ze względu na szerokość naszych dróg wyprzedzanie powoduje bardzo często realne niebezpieczeństwo - dodaje Chylaszek.

Jacek Majchrowski postanowił przenieść wzorce londyńskie do Krakowa. - Władze Londynu po dwóch turach testów doszły do wniosku, że udostępnienie pasów dla motocyklistów, to dobre rozwiązanie - mówi Monika Chylaszek. - Kraków jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się na tak odważny krok - tłumaczy rzeczniczka.

Buspasy nie będą dostępne dla rowerzystów

Czy po wpuszczeniu motocyklistów na buspasy, również taki przywilej dostaną rowerzyści? - To będzie musiało być odłożone w czasie. Niestety nie ma możliwości technicznych, aby cykliści poruszali się po pasach dla autobusów - informuje Chylaszek.

Przedstawicielka Jacka Majchrowskiego tłumaczy, że wyprzedzanie rowerzystów przez autobusy jest bardzo trudne. - Musi być zachowana odpowiednia odległość. Jednak w naszych warunkach ciężko wykonać manewr bez wjeżdżania na sąsiedni pas - mówi urzędniczka.