Centrum Kultury Podgórza zaprasza do skorzystania z bogatej oferty [PROGRAM NA LUTY]

Kameralne koncerty operetkowe i musicalowe, przedstawienia dla dzieci, spektakle i spotkania z artystami, pełny południowoamerykańskich rytmów recital, spotkania z podróżnikami, wieczór tańca argentyńskiego czy pasjonujący wykład o historii odkryć archeologicznych – to tylko część propozycji przygotowanych przez Centrum Kultury Podgórza na trwający właśnie karnawał.

Karnawałowe koncerty kameralne

W lutym w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza odbędą się kameralne koncerty, prezentujące rozmaite muzyczne odsłony karnawału. Miesiąc rozpocznie zaplanowany na godzinę 17.00, 2 lutego (środa) koncert „Jak karnawał... to karnawał!”, w czasie którego wykonane zostaną najpiękniejsze arie i duety znane z operetek oraz musicali, pieśni neapolitańskie, a także melodie świąteczne. Podczas koncertu zaśpiewają soliści na co dzień występujący w Operze Krakowskiej - Agnieszka Kuk (sopran) oraz Tomasz Kuk (tenor), a akompaniować im będzie pianistka, kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie - Renata Żełobowska–Orzechowska.

Najpiękniejsze kompozycje z repertuaru taki artystów jak: Andrea Bocelli, Sarah Brightman, Louis Armstrong oraz innych gwiazd światowych scen wykonają Yuliya Ponomar i Alexander Martinez, podczas koncertu 9 lutego (środa) o godzinie 17.00. Na walentynkowe popołudnie (14.02, godz. 17.00) zaplanowany został wyjątkowy koncert arii miłosnych w wykonaniu sopranistki Aleksandry Sotnickiej oraz tenora Dariusza Palonka, którym akompaniować będzie Renata Żełobowska-Orzechowska.

Z okazji rocznicy urodzin niezapomnianej piosenkarki Anny German, jej największe przeboje zaśpiewa Zoriana Grzybowska, towarzyszyć jej będą Sabina Kołodziej (fortepian), Tomasz Majewski (perkusjonalia). Koncert „Pieśni Anny German” odbędzie się 16.02 (środa) o godzinie 17.00.

Miłośnicy karnawałowej tradycji zaproszeni zostaną w środę 23 lutego na godzinę 17.00 na koncert zatytułowany „Maseczka tu, maseczka tam... czyli inna Noc w Wenecji”. Arie i duety operetkowe wykonają śpiewająca sopranem, finalistka I Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach - Kamila Goik oraz aktor i śpiewak operowy – Patrycy Hauke, a na fortepianie akompaniować będzie pianistka związana z Filharmonią Gorzowską – Małgorzata Wilga.

25 lutego (piątek) o 17.00 odbędzie się pełny gorących argentyńskich rytmów koncert „Tango love” w wykonaniu zespołu Queentet z Harfą w tle. Miesiąc zakończony zostanie przywracającym magię dwudziestolecia międzywojennego koncertem „W starym kinie”, w czasie którego wystąpią sopranistka Dorota Helbin, tenor Franciszek Makuch oraz pianista Wojciech Wachułka.

Wykłady o historii i podróżach

Pasjonatów historii siedziba główna Centrum Kultury Podgórza zaprasza na cykl historyczny zatatuowany „Wieczór z historią Krakowa”, w ramach którego odbędą się 11 lutego (piątek) wykłady i spotkania z autorytetami w dziedzinie historii. Pierwsze spotkanie poświęcone najważniejszej historycznej budowli Krakowa „Wawel – dzieje restauracji zamku i katedry” wygłosi Danuta Gajewska. Początek spotkania zaplanowany jest na godz. 17.00. Następnie archeolożka Ewa Kubica-Kabacińska o godzinie 18.00 w ramach wykładu „W służbie nauki, przygody i wielkiej polityki. Nietuzinkowe postacie i życiorysy europejskich archeologów” opowie o przełomowych odkryciach archeologicznych.

W podróż po dalekich krainach wyruszą uczestnicy przygotowanych przez siedzibę główną Centrum Kultury Podgórza cyklów wykładów prowadzonych przez związanych z Krakowem podróżników. Pierwszy wykład, w czasie którego stypendystka Uniwersytetu Kobe w Japonii Sylwia Adamowicz opowie o podróżach pociągiem po Japonii zaplanowano na 3.02 (czwartek) godz. 17.00. Spotkanie z cyklu: „Miejsca święte i nieświęte” przybliży uczestnikom niezwykłą kulturę i przyrodę Portugali. Wykład Bogusława Blachnickiego „Z Lizbony do Santiago de Compostela” odbędzie się we wtorek 8.02 o godzinie 17.00. W kolejny wtorek (22.02) o godzinie 17.00 słuchacze wykładu udadzą się szlakiem podróży Pani Zofii do Berlina. Spotkanie w ramach cyklu „Dziennik Podróżny Pani Zofii” poprowadzi, z zamiłowania podróżnik i fotograf, Zofia Zalewska.

Ośrodek Ruczaj wszystkich spragnionych podróży zagranicznych zaprosi 17 lutego (czwartek) o godzinie 18.30 na karnawałowy wieczór tańca argentyńskiego „Milonga Wenecka”. Spotkanie z cyklu Klub Podróżnika, w czasie którego podróżnik Jakub Wojciechowski opowie o swojej podróży po Grenlandii, odbędzie się 24.02 (czwartek) o godzinie 18.30 w Ośrodku Ruczaj.

Spektakle dla dorosłych i dla dzieci

Najmłodsi widzowie zaproszeni zostaną do Centrum Sztuki Współczesnej Solvay na spektakl „Czy zdarzyło się Wam zabłądzić w lesie? A co gdybyście przypadkiem zwędrowali do zaczarowanej Krainy Baśni?”. Przedstawienie przygotowane przez teatr „Skrzat” odbędzie się w niedzielę 6.02 o godzinie 12.00. Dla dorosłych na scenie CSW Solvay wystąpi 6.02 o godzinie 18.00 Kabaret Kwartet Okazjonalny. W programie znajdą się autorskie piosenki i skecze z repertuaru kabaretu: między innymi piosenka „Tłusty gen” z dedykacją dla wszystkich odchudzających się, „Dyrygent” z udziałem gościa z publiczności i „Bolero” w aranżacji na maszynie do pisania.

Przez cały luty grać będzie Teatr Praska 52, w którego repertuarze znalazły się przedstawienia komediowe, rodzinne, a także dramatyczne. 3 i 10 lutego (czwartki) o godzinie 19.00 będzie można obejrzeć sztukę Maxa Frischa „Strategie Małżeńskie” opowiadającą o wyzwaniach z jakimi zmagają się małżeństwa.

W piątek i sobotę (4 i 5.02) Teatr zaprasza na pełną czarnego humoru komedię francuską „Napis”, której autorem jest Gérald Sibleyras. Spektakl pokazujący lata trzydzieste XX wieku „Kosztowny Romans. Komedia dla raczej dorosłych” zaplanowano na niedziele (6 i 20.02), godz. 19.00. Na inspirowany historią Łazarza spektakl „Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł” krakowianie zostaną zaproszeni 11.02 (piątek) na godzinę 19.00.

W Teatrze Praska 52 nie zabraknie także spektakli dla najmłodszych, na Rodzinnej Scenie wystawione zostanie 12.02 (sobota) dwukrotnie przedstawienie, w godzinach 16.00 i 19.00, prezentujące przygody sympatycznej komediowej pary, która próbuje osiągnąć sukces jako szefowie kuchni „Gino i Suzi. Kucharze. Komedia familijna”. Słynna kameralna sztuka współczesnego rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana „Ławeczka” zagości na deskach Teatru Praska 52 w niedzielę (13.02) o godzinie 19.00. 17 i 18 lutego o godzinie 19.00 wystawiana będzie pełna satyry, opowiadająca o przywarach społeczeństwa francuskiego, molierowska sztuka „Pocieszne Wykwintnisie”.

W ostatnim tygodniu lutego święto komedii ponownie zagości na krakowskich scenach teatralnych, a entuzjaści teatru zostaną zaproszeni przez Centrum Kultury Podgórza i Fundację Studio Dono na XIII Dni Komedii dell’Arte. W programie tegorocznej edycji znalazł się spektakl dla dorosłych widzów „Białogłowy w pludrach”, który będzie można zobaczyć w wersji widowiskowej 22 lutego (wtorek) w Teatrze Ludowym, a także połączony ze spotkaniem z aktorami 25 lutego (piątek)  oraz w wersji standardowej 26 i 27 lutego (sobota, niedziela) w Teatrze Praska 52.

24 lutego (czwartek) o godzinie 18.00 w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) odbędzie się wykład „Tajemnice maski – o powstawaniu masek komedii dell’arte” przygotowany przez Pracownię Maski Jonathana Frohlicha. Dla najmłodszych widzów przygotowany został spektakl rodzinny „Kraina pieczonych gołąbków”, który będzie można obejrzeć 26 i 27 lutego (sobota, niedziela) o godzinie 12.00 w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza.

Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń zaplanowanych na luty w Centrum Kultury Podgórza znajduje się na stronie www.ckpodgorza.pl/oferta/wydarzenia

comments powered by Disqus