Chcą odkryć nowe skarby Małopolski

Małopolska to nie tylko Kraków i Zakopane fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Zróbcie coś, żeby turyści nie przyjeżdżali tylko do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki” – słyszeli przedstawiciele województwa małopolskiego. Na początek ogłosili konkurs Turystyczne Skarby Małopolski, który pomoże wskazać miejsca warte odwiedzenia w całym regionie.

Ideą konkursu jest nagrodzenie atrakcyjnych i przyjaznych turystom miejsc. Kandydatów można zgłaszać w sześciu kategoriach: miejsce z klimatem (miejscowość/gmina turystyczna), najciekawszy szlak turystyczny, wydarzenie cykliczne, unikatowa atrakcja turystyczna, wypoczynek na wsi (gospodarstwo agroturystyczne) i „w gościnie” (obiekt gastronomiczny).

– Wszyscy tęsknimy za tym, by odkryć nowe, niezadeptane miejsca, w których również można wypocząć. Turystyka to jedna z najważniejszych gałęzi rozwoju Małopolski, dlatego chcemy pokazać kolejne warte odkrycia miejsca i ten nasz małopolski klimat – zaznacza Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Jak głosować

Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem strony www.konkurs.visitmalopolska.pl do 2 września 2019 roku. W drugim etapie konkursu, po weryfikacji rady programowej, odbędzie się głosowanie na wybrane miejsca czy obiekty, które mogą stać się ważnymi kierunkami na mapie Małopolski. Laureatów poznamy w październiku.

W konkursie mogą brać udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego, lokalne organizacje turystyczne, fundacje turystyczne, prywatni przedsiębiorcy (np. właściciele obiektów i atrakcji turystycznych, organizatorzy imprez i wydarzeń turystycznych), zarządcy szlaków.

Czas na nowe odkrycia

– W naszym regionie są miejsca, które świetnie sobie radzą, niektóre natomiast przytłacza nadmiar turystów – ocenia Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Dodaje, że nadal trzeba wspierać turystykę w Krakowie, ale miejsc jeszcze nie do końca odkrytych jest w Małopolsce o wiele więcej.

– Wzrost turystyki w województwie jest bardzo znaczący, co w połączeniu ze wzrostem cen usług turystycznych daje porządny zastrzyk gotówki samorządom. Jeśli chodzi o sam Kraków, w tym roku oczekujemy, że do budżetu wpłynie dodatkowe 40 mln zł – mówi Biedroń. – Małopolskę – oprócz gości z Japonii – coraz chętniej zaczynają odwiedzać turyści z Chin czy Korei Południowej – dodaje.

Zwycięzcy otrzymają wsparcie

Laureat w kategorii „Miejsce z klimatem” otrzyma nagrodę marszałka województwa małopolskiego w wysokości 50 tys. zł. Wszyscy laureaci i kandydaci wyróżnieni w każdej konkursowej kategorii zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną w 2020 roku.

Wszystkie informacje są dostępne na portalu www.visitmalopolska.pl i www.konkurs.visitmalopolska.pl.

 

 

comments powered by Disqus