Chcą u nas organizować ME, ale Kraków myśli również o MŚ

Kadra Polski w amp futbolu fot. Bartłomiej Budny

Kraków otrzymał propozycję organizacji mistrzostw Europy w amp futbolu w 2020 roku. Miasto jest na „tak”, bo upatruje w imprezie dużą szansę promocyjną związaną z zaangażowaniem w amp futbol gwiazd kadry Adama Nawałki – m.in. Roberta Lewandowskiego. Pod Wawelem chcą pójść za ciosem i postarać się również o mistrzostwa świata w 2022 roku.

Z propozycją organizacji imprezy pod Wawelem wyszła założona w 2015 roku Europejska Federacja Amp Futbolu. Jej szefem jest Mateusz Widłak, prezes Polskiego Stowarzyszenia „Amp Futbol”. EAFF ściśle współpracuje z UEFA, która w samych superlatywach wypowiadała się o Krakowie jako jednym z miast-gospodarzy mistrzostw Europy do lat 21 w 2017 roku.

Kraków jest zainteresowany propozycją, bo organizacja ME nie będzie droga (około 2,5 mln zł, z czego europejska federacja dokłada połowę). W magistracie uznali, że warto zaprosić do miasta kolejną imprezę, tym bardziej, że krakowska Husaria jest aktualnym mistrzem Polski, a tytuł zdobywała w trzech ostatnich sezonach.

Wsparcie głośnych nazwisk

Ważnym aspektem jest również wykorzystanie imprezy jako narzędzia promocji. Urzędnicy liczą na sukces, bo w polski amp futbol zaangażowali się czołowi reprezentanci kadry Adama Nawałki. Robert Lewandowski został sponsorem kadry (jego logo znajdzie się na koszulkach biało-czerwonych podczas jesiennych MŚ w Meksyku), Kamil Grosicki ambasadorem, a Łukasz Fabiański ambasadorem bramkarzy.

Jeżeli chodzi o obiekty, na którym miałyby być rozgrywane spotkania, to mówi się o stadionach Cracovii i Garbarni, ale nie jest wykluczone, że ich liczba wzrosłaby do czterech. Mówi się m.in. o obiekcie Nadwiślana.

Oficjalne decyzje w sprawie ME zapadną jesienią, ale pod Wawelem chcą pójść za ciosem i od razu postarać się o mistrzostwa świata w 2022 roku.

O amp futbolu słów kilka

Grać może każdy po jednostronnej amputacji oraz osoby z wadami kończyn. Nie można używać protez, za to dozwolone są kule.

Mecze amp futbolu odbywają się na boisku o wymiarach 60 na 40 metrów, a spotkanie trwa 50 minut (dwie połowy z dziesięciominutową przerwą). W jednej drużynie występuje sześciu graczy z pola plus bramkarz. Amp futbol swoje początki miał w Stanach Zjednoczonych w latach 80. ubiegłego wieku. W Polsce dynamicznie rozwija się od siedmiu lat.

comments powered by Disqus