Chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej z powodu smogu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Część mieszkańców podkrakowskich gmin chce wprowadzić stan klęski żywiołowej. Powodem jest zanieczyszczenie powietrza.

Autorzy wniosku do wojewody małopolskiego oraz marszałka Małopolski chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie gmin otaczających Kraków. Podkreślają, że powodem jest stan jakości powietrza wskutek wpływu z niskiej emisji oraz niekorzystne zjawiska naturalne, jak np. inwersja temperatury i brak wiatru.

Część mieszkańców gmin Czernichów, Niepołomice, Skawina, Wieliczka oraz Zabierzów chciałoby również natychmiastowego uruchomienia instrumentów administracyjnych służących ograniczeniu emisji pyłów zawieszonych, skutecznego informowania mieszkańców przed oddziaływaniem smogu, a także kontroli spalania odpadów.

Bartłomiej Lisowski ze Skawińskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z LoveKraków.pl nie określa, na jaki czas powinien być wprowadzony stan klęski żywiołowej. Taką decyzję pozostawia wojewodzie oraz Radzie Ministrów.

Stan klęski żywiołowej na danym obszarze może wprowadzić tylko Rada Ministrów, z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody. To nadzwyczajny środek prawny, na podstawie którego ograniczane są swobody obywatelskie, może być zawieszana działalność gospodarcza, wprowadzony zakaz okresowego podwyższania cen towarów i usług.

Rzeczniczka wojewody: otrzymaliśmy anonimowego e-maila

Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego podkreśla, że „e-mail anonimowych mieszkańców Krakowa i pięciu okolicznych miejscowości dziś do nas wpłynął”. – Z wnioskiem tym aktualnie się zapoznajemy i niebawem prześlemy odpowiedź – mówi.

Przedstawicielka Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaznacza, że stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością jego przedłużenia. – Choćby z punktu widzenia czasu trwania stanu klęski żywiołowej trudno stwierdzić, by ogłoszenie takiego stanu mogło pozwolić rozwiązać problem smogu. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zagadnienia związane z ochroną środowiska wymagają działań długofalowych, rozpisanych na lata. I takie działania są konsekwentnie podejmowane – twierdzi Paździo.

Rzeczniczka przypomina, że ochrona środowiska jest zadaniem własnym samorządów i trwają teraz prace nad aktualizacją Programu Ochrony Powietrza. – Nie ma przesłanek, aby ograniczać kompetencje samorządów w tym zakresie. Nie ma też wskazania, aby wpisane we wprowadzenie stanu klęski żywiołowej ograniczenie praw i swobód obywatelskich miało usprawnić działania w walce ze smogiem – mówi.

News will be here