Chiński autobus w MPK. Spotkasz go na trzech liniach

fot. MPK Kraków
Od 4 grudnia do 3 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne będzie testować chiński elektryczny autobus Yutong E12.

W sobotę pojazd wyjedzie na linię nr 169 (Zajezdnia Wola Duchacka – Górka Narodowa). W kolejnych dniach będzie także kursował na liniach nr 124 (Os. Podwawelskie – Tauron Arena Kraków Wieczysta) i 424 (os. Podwawelskie – Ugorek). MPK podczas kilku tygodni eksploatowania autobusu będzie zbierało opinie pasażerów. między innymi w komentarzach na Facebooku i Twitterze.

Brak możliwości ładowania przez pantograf

Yutong E12 to najpopularniejszy model autobusu elektrycznego tej marki w Europie. Jest eksploatowany m.in. w Norwegii i w Danii. Autobus jest wyposażony w baterie trakcyjne wykonane w technologii LFP o pojemności 374 kWh. Jak zapewnia producent, gwarantuje to zasięg na jednym ładowaniu do ponad 350 km w regularnej obsłudze komunikacji miejskiej. Yutong E12 napędzany jest silnikiem centralnym o mocy 215 kW, wyposażony w układ rekuperacji energii z hamowania. Co ciekawe, nie ma możliwości ładowania przez pantograf. Ładowanie baterii odbywa się tylko przez wtyczkę plug-in.