Ciąg dalszy prac przy ołtarzu Wita Stwosza. Zdjęcia zastąpiły skrzydła

Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwa remont ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Zakończyły się już prace przy zwieńczeniu, teraz nadszedł czas na nieruchome skrzydła. Zdemontowane kwatery zastąpiono fotografiami 1:1, dlatego też konserwacja jest niewidoczna dla odwiedzających świątynię.

Jesienią 2015 roku rozpoczął się remont ołtarza Wita Stwosza. Prace prowadzone w Bazylice Mariackiej przy Rynku Głównym są jednak niewidoczne dla odwiedzających świątynię. Wszystko dzięki umieszczaniu fotografii 1:1 w miejscach prowadzenia prac. A te odbywają się za ołtarzem, na specjalnie skonstruowanej platformie, gdzie znajdują się stanowiska pracy badaczy, konserwatorów i fotografów. Wszystko ma miejsce w kościele ze względu na bezpieczeństwo zabytkowego obiektu.

– Dodatkowo nie zmieniamy dzięki temu warunków mikroklimatycznych, co jest istotne przy tak cennych dziełach sztuki – tłumaczy Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczo-konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza.

Czas na skrzydła

Konserwacja zwieńczenia poliptyku z XV wieku dobiegła już końca. Teraz nadszedł czas na nieruchome skrzydła flankujące retabulum ze scenami z życia Marii i Chrystusa. Dla badaczy ważne jest również to, czy mają do czynienia z oryginalną substancją zabytkową.

– Chodzi m.in. o określenie tego, czy wszystkie elementy zwieńczenia są oryginalne – gotyckie, czy też zostały wymienione podczas prac w XIX czy XX wieku. Okazało się, że mamy do czynienia z gotykiem, co jest dla nas fenomenalną informacją – podkreśla Adamowicz.

W środę z zespołem konserwatorów spotkał się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przyznał, że samo oglądanie ołtarza jest „estetyczną przyjemnością”.

– Wit Stwosz był mistrzem, a jego uczniowie wybitnie utalentowani. Podziwiam również pracę całego zespołu, ponieważ zdaję sobie sprawę, że to ciężka i powolna praca w trudnych warunkach. Wszystko jednak przebiega zgodnie z planem – mówi minister kultury.

Zakończenie prac jest przewidziane na 2021 rok. Całkowity koszt renowacji to prawie 14 mln zł. W tym roku ministerstwo kultury przekazało na ten cel 0,5 mln zł. Remont jest również finansowany ze środków Bazyliki Mariackiej i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

comments powered by Disqus