"Conrad" pilnie poszukiwany

Tegorocznym hasłem Festiwalu Conrada są „Rzeczywistości” fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wizyta Olgi Tokarczuk, spotkania z literaturą, debaty i lekcje czytania. W Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada.

W tym tygodniu najważniejsze i twórcze dyskusje będą się toczyć w Pałacu Czeczotka. To właśnie tu znajduje się centrum dowodzenia Festiwalu Conrada, które stanie się oazą niesztampowego myślenia. Tym razem pod hasłem „Rzeczywistości”.

Jak idee stają się opowieścią

– O rzeczywistości można mówić na wiele sposobów, ale każdy widzi ją inaczej. Dlatego też mówimy o „rzeczywistościach”. Pamiętajmy, że Festiwal Conrada nie jest wyłącznie festiwalem literackim. Dla nas istotne jest to, aby za każdym razem myśleć inaczej o literaturze i umieszczać ją zawsze w innym kontekście – zaznacza Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Każdy festiwalowy dzień będzie poświęcony konkretnemu zagadnieniu. Będą to kolejno rzeczy, słowa, obrazy, idee, relacje, miejsca i postaci. Przed nami prawie 200 wydarzeń, w tym m.in. przyznanie Nagrody Conrada jednemu z debiutujących pisarzy.

Festiwal Conrada od lat stanowi pole, na którym ścierają się ze sobą różne opinie, wizje i światopoglądy. Można wręcz powiedzieć, że obecnie przestrzenie do takich „intelektualnych starć” są potrzebne i poszukiwane. Dlatego do przestrzeni „Conrada” warto trafić chociaż na chwilę.

– Zaczynamy od idei, później tę ideę tłumaczymy na pewną opowieść, układamy fabułę, która w trakcie festiwalu rozwija się. Przez te siedem dni mogą państwo z nami czytać i interpretować historie przyniesione przez pisarki i pisarzy – dodaje Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy.

Tokarczuk w Krakowie

W tym roku festiwal odwiedzą m.in. Almudena Grandes, Mona Chollet, Dmitrij Bykow, Charlotte Gordon, Jáchym Topol, Didier Eribon, Mariusz Szczygieł, Jacek Dukaj, Anna Cieplak, Leszek Libera czy Monika Sznajderman.

Ogromną niespodzianką jest wizyta noblistki Olgi Tokarczuk. W sobotę odbędzie się spotkanie z noblistką, w niedzielę w siedzibie Wydawnictwa Literackiego o 10.00 Tokarczuk będzie podpisywać swoje książki. Więcej informacji organizatorzy mają podać w tym tygodniu.

WIĘCEJ >>> TOKARCZUK GOŚCIEM FESTIWALU CONRADA

Różne wymiary literatury

Dla uczestników festiwalu przygotowano wiele propozycji. Mitologie domowe, Wojny nowoczesnych plemion, Ortografia i polityka, Życie w zwykłym mieście, Pisanie na barykadzie, W oku cyklonu czy Lolita w Berlinie to tylko kilka z wielu zaplanowanych spotkań, które będą się odbywały w Pałacu Czeczotka.

Spotkać się z literaturą w różnych odsłonach można również podczas poszczególnych festiwalowych pasm, m.in. filmowego czy komiksowego. Filmowe seanse odbędą się w Kinie pod Baranami. W repertuarze m.in. „Paterson” w rez. Jima Jarmuscha, „Bilet na Księżyc” – dokument wyreżyserowany przez czeską twórczynię Veronikę Janatkovą czy „Kobieta idzie na wojnę” Benedikta Erlingssona. Spotkania z komiksem będą się odbywały w kawiarni Metaforma przy ul. Powiśle 11.

Oprócz tego „Conrada” można spotkać w dziewięciu księgarniach m.in. Antykwariacie Abecadło, księgarniach Karakter, Lokator czy Bonobo.

Nie zabraknie wydarzeń dla dzieci i rodzin. Wśród nich znalazły się również warsztaty integracyjne dla dzieci głuchych i słyszących, spacer przyrodniczy czy nawet… „muzyczna awantura”. Najmłodsi dowiedzą się również, „jak rozmawiać z psem”. Na wszystkie spotkania obowiązują darmowe wejściówki (informacje na stronie festiwalu).

Pełna lista wszystkich znajduje się na stronie festiwalu http://conradfestival.pl/program.

comments powered by Disqus